Chytrá zrcadla nejsou nejnovějším trendem. V nejrůznějších sci-fi jsme je mohli vidět už několikrát a nechali se jimi inspirovat jak různí anonymní šikulové, tak velké firmy při návrhu prototypů. Jedni šli cestou užitečných informací, které se vám na zrcadlo promítají, jako tenhle programátor z Googlu, který si z přebytečných součástek postavil v podstatě náhradní dotekový displej a zrcadlo používá na promítání videí a dalších užitečných informací:
Pak jsou tu ale zrcadla, která mají vlastní oči a jejich prostřednictvím vám prozradí, jestli jste nejkrásnější. Ne, to si vymýšlíme, mnohem spíš vám řeknou, jestli máte ten správný odstín, vyrenderují do vašeho odrazu ty správné plochy, na které máte nanášet make-up nebo vám odpočítají při čištění zubů povinné dvě minuty, abyste nepřetáhli, nebo to naopak nešidili. Samozřejmě počítáme s tím, že si budete zuby čistit chytrým kartáčkem, který vám pro změnu vynadá, že jste zase vynechali osmičku vlevo dole.
A nakonec jsou tu zrcadla, kterým jde o vaše zdraví. Neřeknou vám, že vypadáte blbě. Rovnou vám řeknou, že jste nemocní, protože z vašeho obrazu dovedou analyzovat kožní vyrážky, sledovat postupný úbytek nebo nárůst akné, případně vám i z prstu odečtou teplotu. Ne, to není sci-fi, na letošní výstavě spotřební elektroniky CES už byla podobná zrcadla k vidění. HiMirror Plus má dokonce oproti základnímu modelu hned pět módů nasvícení, kdy má každé světlo jinou teplotu a kamerový systém zrcadla díky tomu umí analyzovat vaši pleť mnoha způsoby. Zrcadlo lze ovládat hlasem a umí udržet údaje až o šesti různých uživatelích.
Za pár set dolarů může být vaše. Není to ještě úplně ta průhledná stěna, co vám poradí s oblečením a analyzuje ranní moč jako v některých sci-fi, ale jednoduše se musíme smířit s tím, že chytrá zrcadla jsou realitou. Otázkou je, zda se po několika takových rozmluvách s nimi nebudeme chtít vrátit k jejich mlčenlivým předchůdcům.
A TADY se podívejte na 6 úrovní samořiditelných vozů.