Brett a Naghemeh Kingovi, rodiče malého Ashya Kinga, byli loni uvězněni poté, co se vzepřeli lékařům v southamptonské nemocnici a rozhodli se svého syna odvézt k vyléčení do zahraničí. Nejprve do Španělska, kde na ně začal hon, a následně do Prahy.
Namísto toho, aby pro svého pětiletého syna zvolili konvenční fotonovou léčbu jeho mozkového nádoru, rozhodli se pro méně invazivní léčbu protonovou. Jenomže tu v Británii lékaři neprovádějí.
Když proto malého Ashyu odvezli do svého letního sídla ve Španělsku, byli na více než 24 hodin zatčeni a drženi v madridském vězení. Případ tehdy vyvolal velkou kontroverzi a obrovskou vlnu sympatií a solidarity.
Malý Ashya začal znovu mluvit a hraje si v parku se svými sourozenci. Svůj zásadní podíl na tom mají čeští lékaři z pražského Protonového centra na Bulovce.
Že jejich rozhodnutí bylo správné je ale už teď nad slunce jasné. Brett King, otec nemocného chlapce, totiž deníku Sun sdělil radostnou novinu – nedávná vyšetření neprokázala žádný důkaz nádoru v mozku jeho syna.
Pětiletému chlapci byl původně diagnostikován meduloblastom – jeden z nejhoubnějších dětských nádorů, který vzniká v centrálním nervovém systému a bujet může v malém mozečku, míše i mozku. Léčba byla odstartována v britském Southamptonu, kde byl Ashyovi nádor úspěšně operován. Rodiče však nesouhlasili s dalším postupem a syna po jedné z operací odvezli právě do Španělska. Podle úřadů a lékařů se ale nacházel v ohrožení života, proto přistoupili k nestandardnímu kroku - zatčení rodičů. Chlapec tehdy následkem předchozích operací nemohl sám mluvit, pít ani jíst.
Po svém propuštění nechali Ashyovi rodiče loni 9. září převézt svého syna do Protonového centra v Praze. Nechtěli totiž, aby byl po operaci léčen prostřednictvím fotonů, ale naopak pomocí protonů. Ty podle předpokladů nezpůsobují natolik výrazné pozdější následky jako zmiňované fotony – jejich působení je cílenější (protonová terapie vyuýívá formy záření, které se zaměřují pouze na rakovinové buňky, zdravá tkáň zůstává nedotčena) a šetrnější k dalším orgánům jako je např. srdce, štítná žláza apod. Přitom jejich účinek na nádor je stejný.
Ashyovi rodiče jsou navíc Svědky Jehovovými, tudíž odmítají krevní transfúze, což lékaři také museli zohlednit. Přesto podepsali informovaný souhlas, který v případě komplikací s transfúzí počítal. Vše ale proběhlo hladce a malý pacient se po šestitýdenní protonové kůře zotavuje ve španělském letním sídle svých rodičů a má radost ze ‚znovunabytého‘ života.
Proč si jeho rodiče vybrali právě Prahu? Podle Bretta Kinga v Anglii nikdo protonovou léčbu nezná a neexistuje tak ani žádné centrum, ve kterém by ji aplikovali. Při surfování po internetu zjistil, že protonová léčba má oproti standardnímu ozařování spoustu výhod a rozhodl se právě pro ni. V centrech ve Francii, Německu, Švýcarsku nebo Švédsku prý narazil na značné administrativní problémy. Protonové centrum v Praze naopak reagovalo velmi vstřícně.
A kdo to celé zaplatí? Za léčbu cizinců si totiž pražské centrum účtuje 1,8 milionu korun. Pokud se v ní léčí české dítě, účtuje pojišťovnám 700 000 korun. Smlouvu s ním má ale pouze Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní ji hradí individuálně na základě doporučení onkologických center.
Původně rodiče uvažovali o prodeji domu, ale jak již bylo řečeno, v souvislosti s případem se vzedmula vlna solidarity, a to nejen teoretické. Organizace Kids'n'Cancer UK vybrala přes 50 000 liber (cca 1,7 milionu korun) a přihlásil se i anonymní dárce, který hodlá doplatit chybějící částku.
Anketa
Jsou podle vás čeští lékaři na světové úrovni?