Bůh má jméno Chuck
Že Chuck Norris napočítal do nekonečna, a to dokonce dvakrát, všichni víte. Nebo že zatímco děti chodí spát v pyžamu se Spider-Manem, Spider-Man chodí spát v pyžamu s Chuckem Norrisem. Máte ale představu, jaký je tenhle idol milovníků internetového i jiného humoru v soukromém životě? Hrát čestného texaského rangera je jedna věc, být hrdinou i v reálu ale druhá. Dnes osmdesátiletý rodák z Oklahomy má totiž ve skutečnosti s liberální mladou generací jen málo společného.
Na jednu stranu legendě akčních filmů nemůžeme upřít, že je cool. Norrisův otec byl příslušníkem indiánského kmene Cherokee a jeho matka zase irská baptistka. To je opravdu netradiční genová kombinace. Po maturitě se Chuck dal k vojenskému letectvu a stal se letcem první třídy. Posléze byl povolán do Koreji a tam pronikl do tajů bojového umění Tang Soo Do. Po válce a návratu do vlasti u tohoto "oboru" zůstal. Ve 34 letech měl ve Státech otevřeno 32 škol karate a jedním z jeho žáků byl i Steve McQueen, který ho posléze přivedl k herectví. Norris se v bojových uměních zdokonalil natolik, že vymyslel i vlastní disciplínu zvanou Chun Kuk Do.
Ačkoliv má na kontě řadu rolí v klasikách akčního žánru, tou nejslavnější je bezpochyby Cordell Walker v televizním seriálu Walker, Texas Ranger. Part hrdiny bez bázně a hany se mu stal natolik osudovým, že byl v roce 2010 jmenován čestným texaským rangerem. To všechno je bezpochyby obdivuhodné, ale i Chuck Norris má svou stinnou stránku.
Svět podle Norrise
On to tedy bezpochyby jako stinnou stránku nevidí. To oni totiž nikdy - konzervativci zapálení pro křesťanství a jeho hodnoty. Proti katolické morálce nic, pokud si ji sami zvolíte za životní cestu, jakmile ale máte tendence cpát ji plošně celé společnosti, nezasloužíte si slitování. To je případ i obdivovaného herce.
Chuck Norrise je totiž přesně tím typem pokryteckého pobožného konzervativce, pro něž by ve 21. století už nemělo být viditelné (a slyšitelné) místo. Norris se jako zarytý evangelikál (evangelikalismus je konzervativní větví protestantismu, která klade důraz na Bibli jako jediný zdroj víry) vyslovil pro používání Bible a společné modlitby ve školách. Napsal několik textů pro názorový web konzervativců WorldNetDaily a je podporovatelem řady republikánských politiků. Věří pochopitelně v kreacionalismus, takže předpokládáme, že Darwin je pro něj sprosté slovo.
Zároveň je Norris autorem řady náboženských knih a esejí na téma "zakažeme potraty", přirozeně. Několikrát kritizoval propotratová stanoviska Baracka Obamy a v roce 2010 vyzýval k podepisování Manhattanské deklarace alias Výzvy křesťanského svědomí, což je manifest sestavený představiteli křesťanských církví v USA, který oslavuje posvátnost lidského života a manželství jako trvalý svazek muže a ženy.
Je to už takový zákon přírody, že většina těchto zapálených moralistů se pak za zavřenými dveřmi vůbec neřídí tím, co sama hlásá. Norris není výjimkou, i když nemůžeme říct, že by zrovna prznil chlapečky. Na konci 80. let se po 30 letech rozvedl s matkou svých dětí Dianne Holecheck. Jeho druhou manželkou se stala o 23 let mladší exmodelka Gena O'Kelly. Rok po rozvodu s Holecheck Norrise kontaktovala jeho tehdy šestadvacetiletá nemanželská dcera. Vzhledem k tomu, že Dianne si Chuck bral, když jemu bylo osmnáct a jí sedmnáct, je otázkou, kdy si ten plod vášně herec stihl umotat. Co by na to řekl Bůh? Štěstí, že o to se Chuck Norris starat nemusí. A kdyby se to všemohoucímu nelíbilo, vyřeší to jeden smrtící kop s otočkou...