fb pixel
Vyhledávání

Clarka Gabla milovaly ženy i Vůdce. Ten chtěl hollywoodskou ikonu dokonce nechat unést

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ženy je milovaly, muži chtěli být jako oni – zlatá éra Hollywoodu mimo jiné stála na hereckých hvězdách. Na filmy se nechodilo ani tak proto, o čem jsou nebo jak jsou natočené, ale protože v nich hrála Jean Harlow, Katherine Hepburn, Jimmy Stewart nebo třeba Clark Gable. Právě o nich, legendách klasického období továrny na sny, bude nový seriál článků Hvězdy starého Hollywoodu. A kým jiným začít, než právě ikonickým idolem z Jihu proti Severu?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.9.2020, 08:55

Božský Gable

Zlatá éra Hollywoodu zrodila nejkrásnější a nejelegantnější filmové hvězdy. Jednou z těch opravdu velkých byl Clark Gable, rodák z Ohia, který se nechtěl dát cestou dřevorubce či těžaře na ropné plošině po vzoru svého otce. Chtěl se stát hercem a chtěl být slavný. To se mu splnilo a navzdory kulaté hlavě a odstátým uším dodnes platí za vzor idolu žen i mužů. O nadčasové ikoničnosti Clarka Gabla vypovídá jistě i fakt, že právě jeho křestní jméno inspirovalo pozemský pseudonym Supermana.

Gable neměl snadné dětství. Jeho matka zemřela, když mu bylo jen sedm měsíců a otec ho kvůli práci a neschopnosti syna uživit musel dát vychovávat své sestře. Znovu se shledali teprve, když Clarkovi bylo 16 let. Tehdy ho to už táhlo k divadlu, ale ekonomická situace samozřejmě velela nástup do „poctivé“ práce. Nakonec však vábení múzy zvítězilo a Gable utekl s kočovnou divadelní společností. Krátce nato se dostal i do Hollywoodu. Ne snad proto, že by ho okamžitě zaregistroval nějaký filmový agent – ve skutečnosti měl Gable i v továrně na sny ze začátku velké problémy a z kamerových zkoušek ho posílali pryč s tím, že vypadá jako opice. Pomohla mu k tomu dáma.

Gable se totiž 13. prosince 1924, když mu bylo pouhých 23, oženil s o sedmnáct let starší divadelní manažerkou Josephine Dillon. Tím začala jeho dlouhá pouť po několika osudových ženách a manželstvích, z nichž ale jen jedno zcela zamíchalo s jeho jinak neotřesitelnou jistotou, s níž proplouval životem. S Dillon se rozvedl po šesti letech manželství a necelý rok nato si vzal tentokrát pouze o patnáct let starší Marii Franklin. To mimo jiné narušila krátká aféra s hereckou kolegyní Lorettou Young, s níž Gable zplodil nemanželskou dceru, k níž se dlouho nehlásil. Young se dokonce poté, co se Gable odmítl rozvést a vzít si ji, stáhla na pár let do ústraní a do Hollywoodu se vrátila s tím, že holčička Judy je adoptovaná. Kdo jsou její skuteční biologičtí rodiče, to se žena dozvěděla až v jednatřiceti.

Zřejmě hlavním důvodem k rozchodu ale bylo to, že se Gable zamiloval do jiné hollywoodské herečky – Carole Lombard, která byla jeho srdci nejdražší. Když se seznámili, Lombard byla rovněž vdaná. Oba se ale rozhodli, že chtějí být spolu. Gable si Lombard vzal 29. března 1939, přesně 25 dní po rozvodu s Marií Langham. Zdálo se, že tehdy už zavedený idol našel v osobním životě štěstí, pak ale zasáhla tragédie. Carole Lombard totiž spolu se svou matkou tragicky zahynula při havárii letadla. Clarka nečekaná ztráta manželky naprosto zdrtila. Dal oběma ženám vystavět hrobku, v níž mimochodem dnes odpočívají i jeho ostatky. Pak se rozhodl vykašlat se na Hollywood a narukoval do armády. Psal se rok 1942.

Gable se dal k letectvu a ačkoliv ho armádní velitelé rádi využívali i k propagandě a posílali ho po různých jednotkách, aby zvyšoval morálku mužstva, rozhodně se neulíval ani coby voják. S 8th Air Force's 351st Bombardment Group se účastnil několika nebezpečných náletů na německá města, dosáhl hodnosti majora a získal i válečný kříž a několik dalších medailí. Pikantností pak je, že když se Adolf Hitler, velký Gablův fanoušek, doslechl, že jeho oblíbená hollywoodská star létá nad Německem, začal vymýšlet, jak Gabla zajmout a unést, aby se vůdce Třetí říše mohl se svým idolem osobně setkat. Kdyby člověk nevěděl, kdo byl Hitler, bylo by to skoro až roztomilé, že?

Po válce se Gable vrátil do Ameriky, ale už se mu nedařilo profesně ani osobně. Přesto se oženil ještě dvakrát. Nejprve to zkusil s vdovou po Douglasi Fairbanksovi Sylvií Ashley, vztah se ale rozpadl po necelých třech letech. Poslední ženou Clarka Gabla byla jeho někdejší milenka, modelka Kathleen Williams Spreckles. Ta s ním nakonec i otěhotněla, jenže Gabla během natáčení snímku Mustangové přepadl nečekaný infarkt, na který pak i zemřel. Jeho syn John Clark Gable se tak narodil jako pohrobek.

Rhett navždy

Je to asi stereotypní, ale tenhle bouřlivý osobní život odpovídal velikosti Gablovy slávy. On opravdu byl ten jeden ultimátní idol. Společnost MGM jeden čas točila pouze film podle mustru „Clark Gable a aktuálně oblíbená ženská hvězda upsaná studiu“. Ne se všemi kolegyněmi si Gable sedl. O Gretě Garbo po práci na snímku Susan Lenox prohlašoval, že je to nafoukaná primadona a ona ho také neměla ráda. Naopak Joan Crawford s ním pracovala velice ráda a jednou si ho i coby hereckého partnera přímo vyžádala, a to ve filmu Dance, Fools, Dance. A když se na place Mustangů, jeho posledního filmu, potkal s Marilyn Monroe, stejně jako ostatní tehdy řekl, že se bál, že ho z ní klepne pepka. S jakými kráskami Gable hrál a v jakých ikonických rolích se objevil, na to se můžete podívat do galerie:

Jeho nejslavnějším a nejúspěšnějím partem, vpravdě životní rolí, pro něj byl pochopitelně svéhlavý, vášnivý, neortodoxní jižanský (tak – tak) gentleman Rhett Butler v legendárním eposu Jih proti Severu. Jako Rhetta ho od začátku chtěli jak producent snímku David Selznick, tak údajně i autorka knižní předlohy Margaret Mitchell. Gable na filmu pracoval 71 dní a jeho honorář činil 120 tisic dolarů. Jeho herecká partnerka, nádherná Vivien Leigh v roli Scarlett O'Hary, dostala za 125 natáčecích dní pouhých 25 tisíc dolarů. Leigh to pak ale vynahradila Americká filmová akademie; Jih proti Severu byl nominován na 13 Oscarů, z toho jich osm získal. A zatímco Gable sošku za Rhetta neukořistil, Vivien za Scarlett ano. Přesto Gable jednoho Oscara také měl – a to za hlavní roli ve slavném snímku Stalo se jedné noci. Gablova Oscara v 60. letech anonymně koupil jeho velký fanoušek Steven Spielberg, nedal si ale sošku do soukromé sbírky. Vrátil ji Akademii, protože se bál, aby nedošlo k jejímu zneužití a pošpinění Gablova odkazu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články