1. Proč jet na Desperados Highjump?
Je to jedinečný a nejlepší závod ve skocích do vody z výšky, která vyráží dech. Postavte se na okraj srázu a při pohledu na hladinu se vám sevře krk. A teď si představte, že na desetimetrovém srázu někdo postaví železnou věž s odrazy ve výškách 12, 16 a 20 metrů. Z jeřábu z výšky 30 metrů pak bude exhibice těch nejlepších skokanů. Vítejte na Highjumpu v Hříměždicích!
2. Kdo bude hlavní hvězda?
Největší star bude český borec Michal Navrátil, jeden z předních skokanů Red Bull Cliff Diving World Series. Michal na sobě tvrdě maká a v posledních závodech se umisťuje v první pětce. Protože Highjump získává ohlas i v zahraničí, na závod jezdí rok od roku více cizinců. Z největších jmen to bude Švýcar Andreas Hulliger, vítěz mistrovství Evropy v Cliffdivingu z roku 2012. V žádném případě si nenechte ujít dalšího Švýcara Petera Roseneyho. Je to vůbec nejstarší závodník, který vám předvede skoky z 20 metrů i ve svém věku 67 let! Kluci budou zírat na super kočky - Češku Natálii Jiroutkovou a Němku Anna Bader, které nejen umí, ale taky skvěle vypadají.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&list=UUVVKhQoA1MA2iYq6lVy6klA&v=GJ1anAxOPK8
Hvězdný Peter Roseney.
3. Největší magor?
Jednoznačne Christian Guth, ikona mezi splashery. Kdo jsou splasheři? Dělají opak než skokani, kteří se snaží dopadnou na hladinu s co možná nejmenším šplouchnutím. Za to se totiž normálně strhávají body. Splasheři dělají to, čeho se my ostatní bojíme - snaží se dopadnout na hladinu s co možná největším cákancem. Takže padají na záda, na břicho, s roztaženýma nohama na zadek atd. Mají sice neopreny, ale i tak to musí děsně bolet. Christian Guth je králem mezi splashery. Je to mega sympaťák, žádný namachrovanej arogant. Při skoku ze 43 metrů na záda z vrtulníku si nedávno zlomil páteř. Jen tak mimochodem u toho udělal světový rekord. Ale místo, aby byl rád, že utekl hrobníkovi z lopaty, loni už to na Highjumpu znovu posílal na placáka ze dvanácti metrů.
4. Co a jak se hodnotí?
Pětičlenná porota hodnotí odraz, techniku provedení skoku a čistotu dopadu. Čím menší šplouchnutí, tím lépe. (Což neplatí u „splasherů”, kteří to mají přesně naopak.) Proti závodům série Red Bull rozhodčí dopředu nevědí, co skokani budou skákat a tím pádem neřeší, do jaké míry se skokan udržel nebo naopak odchýlil od své plánované figury. „Každý rozhodčí si zapíše známku od nuly do desítky, kde je desítka nejvíc. Známky se pak dají dohromady a zhodnotí se celkový dojem,” říká členka poroty Highjumpu Jana Kalinová.
5. Je hodnocení spravedlivé?
Všechny disciplíny, kde se hodnotí dojem, jsou subjektivní. Týká se to snowboardingu v U-rampě, krasobruslení atd. Buď se vám to líbí, nebo ne. Ale je to tak.
6. Jak hodně bolí dopadnout do vody?
Proč se nezeptat rovnou odborníka? „Pokud člověk skáče do vody z více jak deseti metrů, dopad na hladinu bolí. A to vždy - i v případě, že se skokan dokonale zpevní a hladinu pročísne s minimálním odporem,” říká česká jednička cliffdivingu Michal Navrátil. „Nejvíc dostanou chodidla. „Nejhorší je, že se bolest přenáší do mozku, kde se pak na dlouho rozsvítí žárovka varující před dalším skákáním. To je nutné překonat. Ale stejně to oslabuje morálku. Člověku se do toho nechce, méně se soustředí a může dojít až k nějakému zranění,” vysvětluje Michal.
7. Skočil bych to taky?
Každý, kdo by se odhodlal skočit bez předchozího tréninku, by si mohl vážně ublížit. K tomu, aby člověka přešla chuť experimentovat, si stačí přečíst nejpravděpodobnější scénář letu. „Protože byste nevěděli, jak se ve vzduchu uvolnit, nejspíš byste okamžitě zkameněli a s největší pravděpodobností se začali natáčet ke straně. Buď byste dopadli na bok nebo na záda. V nejlepším případě si vyrazíte dech. Nebo si můžete vykloubit ruku nebo nohu nebo narazit kostrč. Výjimkou nejsou ani bolestivé klystýry. Často se natrhávají vazy v tříslech,” říká Michal Navrátil.
8. Co bude ještě k vidění?
V sobotu v 19.45 přiletí pozdravit diváky jediný Čech v akrobatickém závodu Red Bull Air Race Martin Šonka. Kromě skákání jinak uvidíte pole dance neboli holky na tyči nebo miss mokré tričko. A večer přijde afterparty. Vrcholem bude vystoupení pražské punkrockové kapely Pipes and Pints, kteří umí rozpoutat největší kotel. Dudák Vojta Kalina má sám zkušenost se skákáním z výšky, protože si během kaňoningu na Lago di Garda vyzkoušel jump ze 12 m. „Měl jsem sice helmu a neoprén, ale stejně jsem měl na sobě jelita,” říká Vojta.
9. Jak se tam dostat?
Je několik cest a v pátek odpoledne není žádná dobrá. V sobotu to bude o něco lepší, ale nečekejte, že se na místo dostanete do hodiny, jak slibují navigace. Z Prahy po strakonické silnici R4 na Příbram, sjezd na 41. kilometru směr Sedlčany v Drásobě. Odtud je to na odbočku do Hříměždic dvanáct kilometrů. Od odbočky je to peklo. Poslední čtyři kilometry pojedete třeba i hodinu. Nebo víc. Takže vychytávka: zadem přes Něčín. Ale v posledních letech to bývá stejné, takže z louže pod okap. Zatněte zuby a vydržte.
10. Kolik je vstup?
Vzhledem k tomu, že je o závod obrovský zájem, ceny letos pěkně nabobtnaly. Je jedno, jestli jedete na den nebo na dva, na místě vytopíte 800 Kč. Ale závody jsou super, všude holky v plavkách a našlapaná afterpárty. A je to jenom jednou za rok!
Více na highjump.cz