Co se vlastně stalo? Turecká armáda potvrdila, že sestřelila ruský letoun, který narušil turecký vzdušný prostor. Po dobu deseti minut nereagoval na žádná varování a nenavázal komunikaci. Posádka dvoumístné stíhačky se stihla před pádem letadla katapultovat. Rusové tvrdí, že letadlo se pohybovalo na území Sýrie. O co vlastně nad Tureckem přišli?
Suchoj Su-24 s kódovým označením Fencer poprvé letěl v roce 1967. Nadzvuková stíhačka vhodná do každého počasí se vyznačovala měnitelnou geometrií křídel a velkou manévrovatelností. Byl schopný nízkého letu a tedy i náhlých a překvapivých úderů. Srovnatelným strojem americké protistrany v sedmdesátých letech byla F-111, ale tu americké letectvo vyřadilo už koncem devadesátých let, kdežto Rusové s obměnou letového parku postupují pomaleji - v jejich výzbroji je pořád ještě několik stovek čtyřiadvacítek. Několik desítek jich mimochodem slouží i v syrské armádě.
Su-24 by měla být postupně nahrazena mnohem modernější Su-34, ale výroba těchto stíhacích bombarderů je velmi nákladná a Rusko jich má zatím jen pár desítek. Ruských Suchoj byl sestřelen tureckou protileteckou obranou poté, co jeho posádka vstoupila do tureckého letového prostoru a deset minut nereagovala na výzvy. Turecko si svou hranici úzkostlivě hlídá, není to tak dlouho, co sestřelilo syrský MiG-23. Turci naopak na hranicích přišli o vlastní stíhačku F-4 Phantom. Těchto letounů, které kdysi zářily ve Vietnamu, má Turecko hodně, stejně tak ale disponuje modernizovanými F-16 Falcon a díky úzkému partnerství s USA má Turecko opci na více než sto supermoderních F-35 Joint Strike Fighter.
Jaké stíhačky vlastně létají nad Evropou? Tady máte vyčerpávající popis.