Film, který potřebujeme
Filmy pro ženy už nejsou, co bývaly. Naštěstí stále existují 90. léta minulého století, která byla velmi plodná v oblasti romantických komedií. A tento skvost tam rozhodně nemůže chybět.
Čtyři svatby a jeden pohřeb je nejspíš nejlepší britská romantická komedie, a tím pádem je to dost pravděpodobně nejlepší romantická komedie vůbec. Ano, lepší než Láska nebeská. Už jenom tím, jak je dodnes aktuální. Většina romantických filmů zestárla někdy před pěti lety, když s Tinderem přišla druhá sexuální revoluce. Dívat se dneska na romantickou komedii ze začátku tisíciletí je jako sledovat romantický film z padesátých let poté, co hippíci úplně přepsali význam výrazu „sexuální poměr“. Existuje pár výjimek. Mezi nimi je všemi milovaný Kamarád taky rád, ale pro nás jsou důležitější právě Čtyři svatby a jeden pohřeb. Schválně sledujte, jak podivně by ten film zněl, kdybyste nevěděli, že existuje.
Britská romantická komedie z roku 1999, kde se „sériový monogamista“ Hugh Grant zamiluje do svobodomyslné a na tu dobu poměrně promiskuitní Američanky. Film, kde se lidé berou a rozvádí jako ve skutečném světě, romantické scény se nedějí na sluncem prozářeném setu, ale v normálně špinavém a šedivém městě, hlavní postavy mají pochyby o sobě i o svých vztazích, o svých rozhodnutích…
Malý zázrak
Je tam jedna z nejlepších a zároveň nejbolestivějších scén v dějinách žánru. Hugh Grant vyběhne v návalu upřímnosti za svou vyvolenou, aby jí řekl, že ji miluje. Ona mu za to dá pusu na tvář a odejde. A někdy v životě jste prostě museli prožít nějakou obdobu téhle situace a zasáhne vás to přímo u srdíčka.
A když jsme u Granta, tohle je film, který z něj udělal celosvětovou megastar. Je tady tak uvěřitelně sladký a milý a cool a vtipný, ale zároveň nejistý a nerozhodný. Velice snadno si do něj vyprojektujete své neurotické já. Jediná věc, která by se snad dala filmu vyčíst je to, že tenhle výkon na pár let zavřel Hugha do škatulky koktajících romantických protagonistů (zářným příkladem budiž jiná klasika, a to sice Notting Hill). Až v posledních letech se zdá, že svět filmu dává opět Grantovi prostor. Hlavně tedy britské pecky jako Man of U.N.C.L.E. a Gentlemen od Guye Ritchieho nebo třeba rodinná klasika Paddington.
Naprosto famózní jsou ale i vedlejší postavy, počínaje Rowanem Atkinsonem, který se s neskutečným komediálním timingem zhostil role začínajícího kněze, až po jména jako John Hannah, jenž ve filmu dodá čistokrevně dojemný proslov nad rakví. Toho můžete znát například ještě z Mumie. Hraje tam bratra Rachel Weisz.
A pokud ještě nejste přesvědčeni, musíte si uvědomit, že tenhle film je čistě z organizačního hlediska malý zázrak. Grant dostal za roli jenom dvacet tisíc liber. Náklady na natáčení byly tak malé, že na svatební scény museli herci nosit vlastní obleky. Celý film se natočil v přepočtu za čtyři miliony dolarů. To je absurdně málo peněz.