Ten, co poklekl
Nike si jako svého ambasadora k 30. výročí kampaně Just Do It zvolilo bývalého quarterbacka San Francisco 49ers Colina Kaepernicka. Proč? Protože v roce 2016 dotáhl do NFL protest proti policejní brutalitě, když začal během americké hymny klekat. Brzy ho následovaly stovky dalších hráčů, které Donald Trump nepřekvapivě pojmenoval jako zku*vysyny a Kaepernick kvůli tomu přišel o kariéru. Nebyl to hráč nejvyššího kalibru, kterému by se to nestalo, ale byl dostatečně kvalitní na to, aby měl místo v lize jisté. Stejný osud potkal také prvního hráče, který se ke Colinovi přidal. Žádný tým s ním už smlouvu nepodepsal. Náhoda?
V celé NFL tvoří Afroameričané více jak 70 % všech hráčů. Mezi majiteli týmu ale není ani jeden. Pouze jeden tým není vlastněn starším bílým mužem. Nepřekvapivě 7 majitelů NFL týmů přispělo Donaldu Trumpovi na kampaň více jak milion dolarů. Nepřekvapivě se majitelé NFL týmů chtěli podřídit Trumpovi a klekání během hymny zakázali. Nepřekvapivě se to hráčům nelíbí a chtějí se bránit.
Je máloco více amerického než americký fotbal. Miliony lidí milují zápasy novodobých gladiátorů s neuvěřitelnými fyzickými schopnostmi. Mnoho z nich by mohlo vyhrávat zlaté medaile ve sprintu, hodu kladivem nebo vzpíraní, ale nic z toho se fotbalu nevyrovná. Pokud jde ale o problémy, se kterými se Afroameričané potýkají, to už prý popírá Ameriku a představuje tahání politiky do sportu. Ať jen dál běhají za míčem. To samé funguje na univerzitách, kde je složení hráčů podobné.
Další absurditou amerického fotbalu je fakt, že celá NFL je tak atraktivní a populární, protože je založena na socialismu. Celá NFL sdílí rovnoměrně mezi všemi kluby své příjmy z televize a prodeje lístků, aby nikdo nebyl ekonomicky znevýhodněn a jednalo se o ligu založenou jen na tvrdě vyhraném úspěchu – ne na velikosti bankovních účtů jejich podporovatelů jako v americké politice. V NFL je to prý v pohodě, ale třeba ve zdravotnictví nebo vysokém školství ne.
Virtuální protest
Reakcí na zvolení Kaepernicka začali lidé na sociálních sítích pálit boty a oblečení od Nike, aby dali světu hystericky najevo svůj nesouhlas. Klečení během hymny je prý urážkou vojáků a popírání amerických hodnot. Z hodnot ale asi vyjmuly třeba svobodu slova nebo rovnost před právem, což je esence celého protestu v NFL.
Amerika se pořád nevyrovnala jak se svojí vlastní historií, tak rasismem nebo systematickou diskriminací zakořeněnou v justici. Není to nic jednoduchého, společensky se vypořádat s odkazem otroctví nebo třeba s legalizovanou diskriminací, která skončila teprve v 70. letech. Zatímco ale hráči NFL alespoň vydělávají miliony dolarů a na problémy jejich komunity mohou zapomenout, na univerzitách nic takového neplatí.
Hráči před sto tisíci fanoušky školám vydělávají miliony dolarů z prodeje lístků, televizních práv, sponzoringu, ale nedostávají za to, kromě možnosti chodit občas na přednášku, nic. Složení hráčů je tam podobné a není neobvyklé, že špičkový hráči nemají peníze na jídlo, jelikož většinu ze 400 dolarů kapesného posílají domů, kde je o peníze nouze. Do NFL se jich pak dostane méně než 1 %.
O kontroverze v americkém fotbalu zkrátka není nouze. Mezi další patří nekonečné ututlávání dopadu hry na zdraví hráčů ze strany NFL. Colin Kaepernick se ale postavil celé NFL bez ohledu na dopad. Nike se zase jejich geniálním marketingovým tahem postavil na jednu stranu kulturního rozporu v USA. Lidé, co pálí jejich boty, si stejně jednou koupí nové a Nike se může tvářit jako firma, co prostě dělá správné věci bez ohledu na negativní dopad. Je to samozřejmě naprosté pokrytectví, protože se bavíme o firmě, která vyrábí svoje boty ve sweatshopech a v nelidských pracovních podmínkách. V rozvojových zemích tak správné věci rozhodně nedělá. Kaepernick Just Did It. Nike Didn´t.
Autor je bývalým univerzitním hráčem amerického fotbalu v USA.
A zde si přečtěte o atentátu na Asada a dalších Trumpovinách: 4 zásadní věci z nové knihy o hlavě USA, která budí rozruch.