fb pixel
Vyhledávání

Děkujeme, odejděte! Studenti na konci 90. let vzkázali Klausovi a Zemanovi, co si myslí o tzv. opoziční smlouvě

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Ačkoliv iniciativa tehdejších studentských vůdců z konce 90. let nese podobný název jako píseň od skupiny Wanastovi Vjecy, rozhodně si je nepleťte. Iniciativa Děkujeme, odejděte! zveřejnila 17. listopadu 1999, tedy před 24 lety, výzvu, která kritizovala tehdejší politickou situaci v zemi, jež se nesla v duchu tzv. opoziční smlouvy.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 15.11.2023, 14:12

Reakce na opoziční smlouvu

Výsledkem společného vládnutí ČSSD a ODS díky takzvané opoziční smlouvě po předčasných volbách v roce 1998 bylo nejen posílení preferencí KSČM, ale i vzrůstající vlny odporu ze strany studentstva. 10 let po sametové revoluci se tak smazal rozdíl mezi pravicovou a levicovou politikou, což zmapoval i dokumentární film Erika Taberyho a Tomáše Kudrny s názvem Vládneme, nerušit. Jinou formou odboje byla iniciativa tehdejších aktivních studentů, kteří se rozhodli na politickou situaci veřejně zareagovat po svém.

Iniciátorem Děkujeme, odejděte! byl novinář Josef Brož, který s diplomatkou Monikou Pajerovou uspořádal sraz v kavárně Slávia s dalšími šesti studentskými aktivisty, jejichž jména jsou známá dodnes. Jednalo se o totožné osoby, které patřily v době sametové revoluce k tzv. studentským vůdcům. Konkrétně se jednalo o Martina Mejstříka, Šimona Pánka, Vlastimila Ježka, Igora Chauna a Vratislava Řeháka. Z těchto lidí se stali první signatáři výzvy, která nesouhlasila s tehdejší politickou situací v zemi. V textu například stálo, že stav společnosti se odráží od situace ve vládě, kde tehdy „vládla“ takzvaná opoziční smlouva. Lídři ODS a ČSSD, tedy Václav Klaus a Miloš Zeman, byli tehdy vyzváni k demisi. Ti samozřejmě tvrdili, že politická situace vzniká na základě svobodné vůle voličů, a navíc má oporu ve svobodných volbách.

Text se následně objevil v médiích, kde vyvolal nečekaný ohlas. Podepsalo jej totiž přes 200 tisíc signatářů. To pravděpodobně nikdo nečekal. Výzvu podpořili dokonce i komunisté nebo Václav Havel.

Přes raketový start však zájem o iniciativu během dvou měsíců upadl a většina původních signatářů se začala věnovat jiným věcem. V roce 2001 však lidé z okruhu založili politickou stranu Cesta změny, za kterou Martin Mejstřík kandidoval v roce 2002 do Senátu a senátorem se nakonec doopravdy stal.

A zde vás určitě zaujme mediální kachna, kvůli které měla TV Nova trapas.

Podobné články

Doporučujeme

Další články