Dobrej pokus
Alexandr Lukašenko vládne zemi železnou rukou od poloviny devadesátek, párkrát už měl namále, ale nejspíš nikdy tak jako právě teď. Poté, co ze zmanipulovaných voleb vylezl s drtivým osmdesátiprocentním vítězstvím, po celé zemi se nepřetržitě demonstruje. Někdy méně, někdy naopak naprosto masově. Jenom OMON, speciální jednotky věrné Lukašenkově režimu, potlačují každý protest s nezmenšenou brutalitou.
Včera se pokusil Alexandr Lukašenko o politický “lifehack”, rozhodl se, že bude protesty prostě ignorovat a projde inaugurací, ať už je s tím jeho lid v pohodě nebo ne. Inaugurace byla dána dohromady velice narychlo bez předchozího oznámení, na události chyběli diplomaté a limuzíny projely k paláci Minskem liduprázdnými ulicemi. Ostatně, nejlepší jsou vždycky tyhle spontánní, neplánované akce.
Nečekaná inaugurace vyvolala vlnu dalších demonstrací hned včera odpoledne a večer. Ruská tisková agentura odhadla počet na půl druhého tisíce lidí, nezávislé servery naopak informovaly o několikatisícové účasti. S hesly jako “Odejdi!” a “Když máš 80 %, tak čeho se bojíš?” se skandovalo i před palácem.
OMONovci zaklekli na demonstranty tvrdě, střílelo se slzným plynem a vodními děly, do kterých se navíc hnala barva, aby mohla policie ve městě rozpoznat protestující a dorazit je obušky. Minimálně dva lidi byli těžce zraněni.
Víš co, Sašo?
Zatímco opozice vyzývá k občanské neposlušnosti a přirovnává Lukašenkovu inauguraci ke svatbě Adolfa Hitlera s Evou Braunovou, tedy poslední oficiální událostí předtím, než se se Sověty nad hlavou střelili do hlavy, svět reaguje na nečekanou inauguraci také.
Litva, Polsko i Německo už vyjádřili svůj nesouhlas s Lukašenkovým krokem. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček napsal na Twitter, že volby v Bělorusku neproběhly férově, proto nejsou legitimní výsledky ani včerejší inaugurace. Dokonce Spojené státy se ozvaly s tím, že takhle to teda nepůjde, a že je potřeba otevřít jednání o budoucnosti země. Kreml odmítl situaci komentovat. Překvapivě.