„X“
Byl červenec roku 1947 a v časopise Foreign Affairs se objevil Kennanův článek (pod pseudonymem X) s názvem „The Sources of Soviet Conduct“. Článek začínal úvahou, že je Stalinova politika formována jednak marxismem-stalinismem a jednak Stalinovým odhodláním užívat ideu kapitalistického obklíčení k upevnění vlastní pozice.
Článek ministerského úředníka se mimo jiné zaměřoval na Kennanovu výzvu k politice zadržování vůči Sovětskému svazu (aktivní obrana vůči rozšiřování komunismu) a položil vlastně základ pro velkou část americké zahraniční politiky na počátku studené války.
Dlouhý telegram
V únoru 1946 napsal Kennan, který tehdy působil jako americký charge d'affaires v Moskvě, svůj slavný „dlouhý telegram“ ministerstvu zahraničí. V něm odsoudil komunistické vedení Sovětského svazu a vyzval Spojené státy, aby se rázně postavily ruské expanzi.
Povzbuzen přáteli a kolegy Kennan telegram přepracoval právě do článku „Zdroje sovětského jednání“ a zajistil jeho zveřejnění v červencovém vydání časopisu Foreign Affairs. Kennan článek podepsal „pan X“, aby se vyhnul obvinění, že prezentuje oficiální politiku americké vlády.
Nepřesné interpretace
Netrvalo však dlouho a všichni zjistili, že „pan X“ je ve skutečnosti Kennan, který se nedávno stal hlavou jednoho z oddělení státního departmentu. Rovněž téměř všichni na ministerstvu zahraničí a v Bílém domě uznali, že jde o Kennanovo dílo.
Tato informace mimo jiné způsobila, že článek začal být veřejností a politickou garniturou chápán jako vyjádření oficiálního názoru Trumanovy administrativy. Často také docházelo k nepřesným interpretacím článku, například v tom směru, že si Kennan pod aktivní obranou vůči rozšiřování komunismu představoval obranu ve vojenském smyslu.
Zdroj: History, Wikipedia