Člověk v oblacích
Let člověka se poprvé stal skutečností na počátku 80. let 19. století, kdy francouzští bratři Joseph a Etienne Montgolfierové úspěšně vyvinuli horkovzdušný balon. Brzy se balony začaly plnit plynem lehčím než vzduch, například heliem nebo vodíkem, který zajišťoval vztlak.
Prvním úspěchem balonového létání bylo, když v roce 1785 Francouz Jean-Pierre Blanchard a Američan John Jeffries jako první překonali vzduchem kanál La Manche. V 18. a 19. století se balony používaly spíše pro vojenský dohled a vědecké studie než pro dopravu nebo třeba sport.
Éra vzducholodí
Koncem 19. století byl balon jako způsob letecké dopravy nahrazen samohybnou vzducholodí – v podstatě motorovým balonem. Na počátku 20. století však začal růst zájem o sportovní balonové létání a každoročně byla vyhlašována mezinárodní trofej za dálkové lety.
V těchto prvních soutěžích dominovali belgičtí balonáři. Po druhé světové válce se díky novým technologiím stal balónový let bezpečnějším a dostupnějším a v 60. letech 20. století se tento sport těšil široké oblibě. Transatlantický let, poprvé uskutečněný letadlem a vzducholodí v roce 1919, zůstal nedosažitelným cílem elitních balonářů.
Double Eagle
Od roku 1859 se do slavného letu balonu Double Eagle II v roce 1978 uskutečnilo 17 neúspěšných transatlantických letů balonem, při nichž zahynulo nejméně sedm „balonářů“. V září 1977 podnikli Ben Abruzzo a Maxie Anderson první pokus s balonem Double Eagle I, ale po překonání asi 4750 kilometrů za 66 hodin byli odfouknuti z kurzu a donuceni přistát u Islandu.
Abruzzo se několik měsíců zotavoval z omrzlin, které při tomto incidentu utrpěl, ale v roce 1978 již byl spolu s Andersonem připraven pokus zopakovat. Ke skupině se připojil Larry Newman jako třetí pilot a 11. září roku 1978 balon Double Eagle II odstartoval z Presque Isle ve státě Maine.
Zdroj: History, Wikipedia