fb pixel
Vyhledávání

Díl II.: Bomba pod podlahou automobilu: Vražda irského kmotra Dannyho Hogana nebyla nikdy objasněna

Zdroj: John Polo - Own work by the original uploader, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=444185

Danny „Dapper Dan“ Hogan, majitel baru a irský mafiánský boss v St. Paulu v Minnesotě, byl zabit dne 4. prosince roku 1928, když neznámý pachatel nastražil bombu pod podlahu jeho nového kupé Paige. Hogan se těšil velké oblibě u lidí, protože ačkoli on sám byl strůjcem zločinu, držel jej zodpovědně za hranicemi města. Toto postavení mu však nepřálo mnoho kolegů ze zločineckého prostředí. Dodnes se neví, kdo stál za jeho vraždou, která byla provedena poměrně revolučním způsobem.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.12.2023, 09:07

Vyšetřování

Policejní vyšetřování odhalilo, že 4. prosince brzy ráno vnikli do garáže Dappera Dana dva muži, nastražili do podvozku auta nitroglycerinovou výbušninu a napojili ji na startér. Když Hogan sešlápl pedál, bomba vybuchla a téměř mu amputovala pravou nohu. Hogan však zemřel až později na ztrátu krve.

Ačkoli Hogan patřil k jedněm z prvních obětí tohoto mafiánského způsobu zabíjení, první skutečná bomba ve vozidle – v tomto případě bomba ve voze taženém koňmi – vybuchla již 16. září roku 1920 před kancelářemi společnosti J. P. Morgan ve finanční čtvrti New Yorku. Italský anarchista Mario Buda ji tam nastražil v naději, že zabije samotného Morgana. Stalo se však, že lupičský baron byl mimo město. Při výbuchu ovšem zemřelo 40 dalších lidí a asi 200 jich bylo zraněno.

Záchranná fronta

Lékaři se Hogana snažili zachránit celý den – podle listu Morning Tribune stáli v nemocnici ve frontě „zločinci, vyděrači, policisté i obchodníci“, aby mohli svému nemocnému příteli darovat krev. Hogan však upadl do kómatu a kolem 21. hodiny zemřel. Jeho vražda není dodnes objasněna.

Hoganova žena, Leila Hogan, se po této události nechala slyšet: „Jsem si jistá, že spravedlnosti bude učiněno za dost. Kdyby Danny žil, postavil by se na svou jednu nohu, kterou mu nechali, a postaral by se o spravedlnost sám.“

Výbušniny v automobilech

Po vraždě Hogana docházelo i k dalším příležitostným útokům bombami v automobilech, zejména pak v Saigonu v roce 1952, Alžíru v roce 1962 a Palermu v roce 1963. Umístěné výbušniny ve vozidlech ale zůstávaly relativně neobvyklé až do 70. a 80. let, kdy se staly děsivým znakem skupin, jako byla Irská republikánská armáda a Hizballáh.

V roce 1995 teroristé Timothy McVeigh a Terry Nichols použili bombu ukrytou v nákladním automobilu Ryder, aby vyhodili do povětří federální budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články