fb pixel
Vyhledávání

Díl II.: Fernão de Magalhães: Výprava portugalského mořeplavce jako první obeplula celou zeměkouli a přinesla tak důkaz o kulatosti Země

Zdroj: Ortelius - www.helmink.com, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1593812

Psalo se 20. září roku 1519, když jeden z nejproslulejších mořeplavců všech dob, Portugalec Fernão de Magalhães, vyplul s celkovým počtem pěti lodí a 270 mužů ze Španělska, aby našel námořní cestu k bohatým Ostrovům koření v Indonésii.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.9.2023, 09:52

V Pacifiku

Fernão de Magalhães byl po svém proplutí nově nalezenou úžinou prvním evropským objevitelem, který se dostal z Atlantiku do Tichého oceánu. Jeho flotila zvládla přeplutí oceánu na západ za 99 dní a překonala vody tak podivně klidné, že oceán dostal jméno „Pacifik“ z latinského slova pacificus, což znamená „klidný“.

Na konci cesty mužům došla potrava, a tak byli nuceni žvýkat kožené části výstroje, aby se udrželi při životě. Dne 6. března roku 1521 se výprava vylodila na ostrově Guam.

Smrt na ostrově Mactan

O deset dní později zakotvili u filipínského ostrova Cebú. Od Ostrovů koření byli vzdáleni jen asi 400 mil. Fernão de Magalhães se setkal s náčelníkem Cebú, který po konverzi ke křesťanství přesvědčil Evropany, aby mu pomohli přemoci konkurenční kmen na sousedním ostrově Mactan.

V boji dne 27. dubna byl Magalhães zasažen otráveným šípem a jeho ustupující druhové ho nechali na ostrově zemřít. Po Magalhãesově smrti zbylí přeživší na dvou lodích odpluli na Moluky a naložili trupy lodí kořením, které tam získali. Stanovený cíl tak byl naplněn.

Cesta kolem Země

Jedna loď z původních pěti se neúspěšně pokusila o návrat přes Atlantik. Druhá loď, Victoria, pokračovala na západ pod velením baskického mořeplavce Juana Sebastiana de Elcano a byla tak jediná z původní flotily, která mohla opět dosáhnout „domova“.

Plavidlo přeplulo Indický oceán, obeplulo mys Dobré naděje a 6. září roku 1522 dorazilo do španělského přístavu Sanlucar de Barrameda, čímž se stalo první lodí, která obeplula zeměkouli a přinesla tak kromě koření i důkaz o kulatosti Země.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články