Rozhořčení domorodců
Vojenský spor byl po smrti náčelníka krále Alexandra na spadnutí. Indiánské tvrzení o otrávení jejich náčelníka bylo nepravděpodobné, mnoho domorodých mu ale věřilo. Zajetí a podivná smrt náčelníka vyvolaly mezi indiány rozhořčení.
V reakci na rostoucí napětí mezi domorodými Američany se Angličané setkali s „králem Filipem“, náčelníkem Wampanoagů, a požadovali, aby jeho vojska složila zbraně. Wampanoagové tak učinili, ale v roce 1675 byl zavražděn jeden z „křesťanských indiánů“, jenž působil jako informátor Angličanů.
Válka krále Filipa
Tři Wampanoagové byli za tento zločin souzeni a popraveni. Král Filip reagoval tím, že 24. června nařídil útok na Swansea, který odstartoval sérii nájezdů Wampanoagů, při nichž bylo zničeno několik osad a zmasakrovány desítky kolonistů. Tím začala takzvaná „válka krále Filipa“, někdy také označovaná jako „Metacomovo povstání“.
Kolonisté se pomstili zničením několika indiánských vesnic. Zničení jedné narragansettské vesnice Angličany přivedlo Narragansetty do konfliktu na straně krále Filipa a během několika měsíců se do něj zapojilo několik dalších kmenů a všechny novoanglické kolonie.
Konec války
Počátkem roku 1676 byli Narragansettové poraženi a jejich náčelník zabit, zatímco Wampanoagové a jejich další spojenci byli postupně podrobeni. Manželka a syn krále Filipa byli zajati a 12. srpna 1676, poté, co bylo odhaleno jeho tajné sídlo v Mount Hope na Rhode Islandu, byl Filip zavražděn domorodým Američanem ve službách Angličanů.
Angličané Filipovo tělo rozčtvrtili a jeho hlavu veřejně vystavili na kůlu v Plymouthu. Válka krále Filipa ukončila přítomnost původních obyvatel v regionu a zahájila období neomezené koloniální expanze.
Zdroj: History, Wikipedia