fb pixel
Vyhledávání

DJská legenda v Praze: šedesátiletý Grandmaster Flash vynalezl breakbeat

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Už ve čtvrtek pražský klub Roxy navštíví legendární americký diskžokej Grandmaster Flash, který bezesporu patří k legendám hiphopu. Tento vynálezce mixování muziky a průkopník v technickém DJingu sice brzy oslaví 61. narozeniny, to ale neznamená, že patří do starého železa, i když reprezentuje „starou školu“. Hudbě se věnuje od 70. let, kdy začal veřejně vystupovat se svým diskžokejským uměním a spoluvytvářet hiphopovou subkulturu.

Martin Miko
Martin Miko 5.12.2018, 13:57

První diskžokej Grandmaster Flash

Vlastním jménem Joseph Saddler, kterého všichni znají pod pseudonymem Grandmaster Flash, se sice narodil na Barbadosu, ale život strávil v newyorském Bronxu, Naštěstí pro něj byl právě v pubertě, když se v New Yorku začala formovat hiphopová subkultura a Djing, kterému se tehdy začal Flash věnovat, byl jeho podstatnou součástí. Postupem času tak začal pořádat taneční večírky v opuštěných budovách a v létě na ulici, a zároven spolupracovat s dalšími rapovými ikonami jako jsou Kurtis Blow nebo Lovebug Starski.

K hudbě se dostal díky svému otci, který byl obrovským fanouškem muziky a sběratelem vinylových desek. Doma měl gigantickou sbírku desek amerických i karibských desek, kterou dle slov Grandmastera Flashe on sám nikdy neměl šanci překonat.

Grandmaster Flash přispěl do kultury diskžokejingu výraznými nadčasovými inovacemi a styly, které se používají dodnes. Tři z nich jsou dokonce považovány za standardní techniky. Jde o takzvaný backspin, scratch a techniku punching phrasing. Před dvěma lety se na Netflixu objevil seriál The Get Down, na kterém Grandmaster spolupracoval. V seriálu detailně předvádí, jak jednotlivé techniky vymyslel. Během pouštění písniček na večírcích si například všiml, že když v písni zazní v mezihře pasáž, ve které je sólo bicích, tak lidé více tancují. Napadlo ho proto tuto pasáž prodloužit za pomoci dvou stejných desek, které aktivně přetáčel a napojoval na sebe skrz mixážní pult. Tím vznikl takzvaný break, který byl nejen základem pro hudební žánr break-beat, ale i instrumentálním podkladem pro první rappery.

Z dnešního pohledu se na Grandmastera Flashe pohlíží jako na legendu, takže není divu, že byl v roce 2011 uveden do síně slávy společně se svou kapelou The Furious Five. Je až neuvěřitelné, že Grandmaster Flash dodnes vystupuje po celém světě. Začátkem prosince dokonce zavítá do Prahy, takže máte jednu z posledních možností uvidět tuto legendu na vlastní oči.

A zde je 9 věcí, na kterých známý rapper Jay-Z vydělává miliony dolarů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články