První iPhone jako definice chytrého telefonu
Před čtrnácti lety se firmě Apple sídlící v Kalifornii podařilo svým nově představeným zařízením vzbudit opravdu světový ohlas. Zatímco applovské počítače Mac si zdaleka nemohl dovolit každý a výkonný počítač tehdy nebyl samozřejmostí, s mobilním telefonem tomu bylo jinak. Malá mobilní zařízení do kapsy, která se dala využít mnoha způsoby, zažívala boom v pravém slova smyslu. Každý chtěl vlastnit svůj přenosný počítač, na němž bude moci vyřizovat důležité hovory, fotit, poslouchat hudbu nebo třeba vyřizovat e-maily.
Přestože chytré telefony byly na vzestupu, v roce 2007 většina lidí vlastnila nejspíše obyčejnou „moderně vypadající“ Nokii, která uměla kromě volání také přehrávat hudbu a fotit nepříliš kvalitní fotky. Fajnšmekři a nadšenci do technologií se mohli pochlubit třeba mobilem značky BlackBerry, s poměrně výraznějším displejem a „počítačovou“ klávesnicí, která v nich opravdu evokovala pocit, že disponují kapesním počítačem. U ani jednoho ze zmíněných příkladů se však nejednalo o „smartphone“ v tom smyslu, v jakém se o něm mluví dnes. Chloubou totiž mělo být jednoduché ovládání a výsledkem opravdu chytré zařízení. Jak ale Steve Jobs rád říkával, tato zařízení nebyla až tak chytrá a už vůbec neměla jednoduché ovládání.
A právě v tento okamžik přišel Apple a Steve Jobs s revolučním produktem. V současnosti iPhone konkurenční firmy již dohánějí, v některých aspektech jsou dokonce napřed. A přestože je nám každý rok firmou Apple představován „naprosto revoluční“ nový model tohoto zařízení, ani zdaleka se nejedná o takovou revoluci, jakou jsme zažili před 14 lety. iPhone je stále považován za zařízení pohybující se na špičce, nicméně iPhone první generace v historickém okamžiku roku 2007 doslova přeskočil konkurenci o několik let a udal trhu s mobilními telefony trend, který se drží dodnes. To pravděpodobně nezapře ani ten nejzarytější odpůrce této kalifornské firmy.
Tři v jednom
„Sem tam se objeví revoluční produkt, který všechno mění,“ začal před čtrnácti lety Steve Jobs revoluční konferenci, na které představil první iPhone. Sice tehdy svým vzhledem připomínal „souseda elektrikáře“ nebo učitele informatiky s vytahaným černým rolákem, když však na velké interaktivní obrazovce ukázal podobu nového iPhonu, všem přítomným v sálu spadla brada až na podlahu. Nic takového nemělo tehdy obdoby. A ať byl Steve jakýkoli, musí se mu nechat, že věděl, jak produkty představit a dodat jim potřebné reklamní koření.
„Apple měl to obrovské štěstí, že jich (revolučních produktů) představil světu několik,“ pokračoval Jobs ve své úvodní řeči. „V roce 1984 jsme uvedli Macintosh. Nezměnilo to jen Apple, ale celý počítačový průmysl. V roce 2001 jsme představili první iPod. A ten nezměnil jen způsob, jakým posloucháme hudbu, změnil celý hudební průmysl. A dnes představujeme tři revoluční produkty takové třídy. Širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním, revoluční mobilní telefon a průlomové internetové zařízení.“ Není na místě hádat, který ze zmíněných tří produktů zaznamenal v sále největší ohlas. Ani ten se však nevyrovnal nadšení, kdy přítomným konečně docvaklo, co se jim snaží Steve Jobs sdělit. Všechny tyto revoluční produkty totiž Apple spojil do jednoho jediného zařízení. Do iPhonu, který se za několik okamžiků Steve Jobs chystal ukázat světu.
Revoluce na obzoru
Stejně tak jako se stal iPhone revolučním produktem, byla v jistém ohledu revoluční i samotná konference. Přinejmenším se jedná o zajímavou sondu do minulosti, k začátkům chytrých telefonů, které dnes již spíše ovládají své uživatele než naopak. Pohled na vykulené obličeje přítomných diváků, když Steve Jobs předváděl, jak lze „scrollovat“ v seznamu hudby pomocí pohybu prstu nahoru a dolů nebo jak lze roztažením prstů od sebe zvětšit fotografii, je z dnešní perspektivy opravdu k nezaplacení. Koho tehdy napadlo, že o několik let později se z těchto pohybů stanou jedny z nejběžnějších gest pro každého z nás. A jelikož v posledních letech Apple s žádným podobně revolučním zařízením nepřišel, můžeme jen doufat, že nás to nejlepší teprve čeká.