fb pixel
Vyhledávání

Dnes by oslavil narozeniny Ivan Hlinka, Šéf československého hokeje

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V historii jsou jenom tři lidé, kteří si doopravdy zasloužili titul Boss. Jistý Hugo z Německa, Bruce Springsteen a hokejový útočník a trenér Ivan Hlinka AKA Šéf. Z olympiády v Japonsku si zvládl přivézt medaili už v roce 1972, ale pak se do Japonska vrátil pro olympijskou medaili ještě jednou. A tentokrát pro zlatou. Jedna z nejvýznamnějších postav československého hokeje by dneska oslavila 72 let.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 25.1.2022, 21:43

Dycky Litvínov

Hlinka se narodil v lednu 1950 v Mostě, ale jeho rodina se nejdřív přestěhovala do vsi vedle Litvínova. A když bylo Ivanovi deset, přestěhovali se rovnou do Litvínova. A tam taky začala jeho hokejová kariéra. Po ledě drandil už od šesti let a v šestnácti vstoupil do československé hokejové ligy. Ve dvaceti už byl kapitánem litvínovského týmu a ten samý rok hrál poprvé za československou reprezentaci.

S repre mimochodem urval tři tituly mistrů světa a byl s ní na dvou olympiádách. Na té první v japonském Sapporu se podařilo chlapcům vybojovat bronz, ale o čtyři roky později v Rakousku už získali stříbro. V roce 1977 se Hlinka stal kapitánem hokejové reprezentace a o rok později získal Zlatou hokejku. Což zní jako ironická cena, ale není. Celkově v repre odehrál 256 zápasů a dal 132 gólů. V domácí lize se účastnil 544 zápasů a dal 347 gólů.

V osmdesátém prvním se mu podařilo legálně opustit Československo. Hrál chvíli v NHL, chvíli ve Švýcarsku, ale nakonec se vrátil zpátky domů. Do Litvínova, kde v roce 1987 ukončil aktivní kariéru. Jako Šéf.

Nicméně!

Šéf v obleku

Začal působit ve světě hokeje jako trenér a to bez ohledu na to, jestli je to dobře, nebo špatně. Možná to je pozice, díky které je dnes nejznámější. Nejdřív pár let koučoval Litvínov a potom nějakou dobu křičel na bruslící Němce. Ale už v roce 1991 se stal trenérem československé hokejové reprezentace. Vyhrál s ní bronz na mistrovství světa i na olympiádě. Dokonce se mu podařilo urvat další bronz o rok později i s nově vzniklou českou hokejovou repre.

Pak ale přišlo období sucha a dva šampionáty se nevyhrálo nic. Hlinka tedy odešel na skok do Itálie a za jeho nepřítomnosti se reprezentace propadla na sedmé místo světového žebříčku. V roce ‘97 už byl ale Šéf zpátky, došel si s týmem pro bronz na mistrovství světa ve Finsku a o rok později…

O rok později bylo potřeba přepsat dějiny. Alespoň nám je Robert Záruba nesmrtelně vtiskl do ušních bubínků poté, co jsme ve finále Zimních olympijských her v Naganu vyklepli Rusáky 1:0. I proto dostal v roce 1998 od Václava Havla medaili Za zásluhy.

Začátkem roku 2000 opustil repre, chvilku sloužil v NHL, potom dělal dva roky manažera české reprezentace a v roce 2002 se dostal do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje. V roce 2004 podepsal smlouvu pro další dva roky koučování. Jenže ještě před začátkem sezóny si vyrazil Hlinka na golf za Karlovými Vary a v nepřehledné zatáčce se čelně srazil s avií, která dostala smyk. Nehodu nepřežil. Zemřel v pouhých padesáti čtyřech letech.

Dnes nese Hlinkovo jméno hokejový stadion v jeho domácím Litvínově. Každý, kdo rozumí hokeji, vám řekne, že toho srpnového dopoledne ve Varech zemřela velká část českého hokeje. Bezesporu vyrostou další velikáni, ale žádný z nich nikdy nebude takový… Šéf.

Podobné články

Doporučujeme

Další články