Pivo není hlavním tématem rozhovoru náhodou. Petr Stančík si nedávno udělal pauzu od psaní románů a spolu s kolegou Radimem Kopáčem sestavil obsáhlého průvodce po slavných pražských hospodách; ať už dávno neexistujících, stále funkčních, anebo těch, které sice fungují, ale nedělají už Stančíkovi radost. „Vyloženě trpím třeba tím,“ zoufá si spisovatel, „jak dopadl můj milovaný podnik U Krále brabantského, který údajně dostal svůj název od krále Václava IV., chodícího tam na pivo spolu se svým katem a pražským krysaříkem. Jako student jsem tam ještě potkával štamgasta Petra Čepka, se džbánkem chodíval dramatik Josef Topol nebo jeho spolubydlící Vlastimil Harapes, scházela se tam dobrá malostranská partička, ale nakonec z toho majitelé udělali falešnou středověkou hospodu pro turisty, což je nezhojitelnou ranou v mém srdci.“
Sledujte další díl (NE)BLÁZNI, tentokrát se spisovatelem Petrem Stančíkem.
Kdyby měl Petr Stančík jmenovat pražskou hospodu s nejlepším pivem, vybere si tu U Jelínků. „Dalším kandidátem je samozřejmě hostinec U Zlatého tygra, ale mně jsou Jelínkovi bližší naturelem,“ říká. „U Tygra to v dobách štamgasta Bohumila Hrabala bývalo dost sektářské, na nepravidelného hosta se dívali svrchu, a později se začali trochu podbízet dejme tomu japonským turistům, což je chamraď, která do slušné hospody nepatří. Vždyť oni si objednají malé pivo a cucají ho tři hodiny!“
Do dobré hospody ženy nepatří
Už s tímto názorem si Petr Stančík koleduje o průšvih; on ale zdaleka neskončil. Do dobré hospody podle něj (až na naprosté výjimky) nepatří ani ženy: „Tuším,“ říká, „že budu ocejchován jako nenapravitelný misogyn a sexista, ale nějak to snad už do hrobu doklepu. Při vší úctě si myslím, že návštěva kvalitní hospody ve dvojici s dámou znamená poloviční zábavu za dvojnásobnou útratu, takže s dámami se má chodit do vináren nebo kaváren. Právě u zmíněného Tygra bylo ještě za první republiky pravidlem, že žena dostala od výčepního drobné na biograf a bylo jí řečeno, ať se jde raději podívat na pohyblivé obrázky,“ zasní se při rozhovoru Stančík: „A něco na tom bylo.“
Jak vzpomíná na vlastní brigádu v pivovaru? Proč bylo pivo kdysi úplně jiné než dnes? A kde se nádherně opil Václav Klaus starší?