Agenti ruských tajných služeb
Premiér Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci oznámil, že existuje vážné podezření na zapojení agentů ruské tajné služby GRU do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, k němuž došlo v roce 2014.
„Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci, kterou svolal s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) do budovy Ministerstva zahraničí.
Výbuch ve Vrběticích
K prvnímu výbuchu došlo 16. října roku 2014 ve Vrběticích na Zlínsku. Jednalo se o sklad číslo 16 a o život přišli dva lidé. Sklad číslo 12 explodoval 3. prosince téhož roku. Sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Další munice uložená ve skladech byla odvezena na jiné místo. Policie výbuch vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.
Podezřelými jsou i dva ruští agenti, kteří se dle fotografií shodují s osobami, jež Britové obvinili z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery v roce 2018.
Místopředseda Hamáček o zjištění bezpečnostních složek informoval premiéra Babiše v pátek večer, během dneška byl se situací obeznámen také prezident Miloš Zeman. Dle mluvčího Jiřího Ovčáčka postupují nejvyšší ústavní činitelé v součinnosti. „Pan prezident nám vyjádřil absolutní podporu,“ oznámil premiér Babiš. „Česká republika je svrchovaný stát a musí odpovídajícím způsobem reagovat.“
Reakce
V souvislosti s novými okolnostmi vyhostí Česká republika 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako příslušníci tajných služeb GRU a SVR. Ti mají na opuštění země 48 hodin. Dle slov vicepremiéra Hamáčka budou o případu informováni spojenci v EU i v NATO a budou požádáni o podporu.
Česká republika se tím přidá k dalším několika státům, které ruské diplomaty v poslední době vyhostily. V průběhu února se jednalo o Německo, Polsko a Švédsko, v březnu pak následovala Itálie a v průběhu dubna se přidaly také Spojené státy americké.
Dle dosavadních informací se o vyhoštění ruských diplomatů zmiňovala už i ruská státní televize. Oznámila, že vyhoštěním diplomatů se Česko, stejně jako například Polsko, snaží podpořit politiku Washingtonu. O výbuchu ve Vrběticích nebo činnosti ruských tajných služeb však nepadlo ani slovo.
Nová zjištění téměř všechny účastníky politického dění šokovala, včetně premiéra Babiše, místopředsedy Hamáčka či bývalého ministra zahraničí Petříčka. K závažnosti situace se vyjádřili také opoziční poslanci. Proti proudu jde ale například poslanec Lubomír Volný. Dle jeho pohledu se jedná o snahu vtáhnout Českou republiku do války s Ruskem. Poslanec Volný zpochybnil také legitimitu českých tajných služeb, neboť dle něj žádné české tajné služby neexistují, pouze apendixy tajných služeb NATO, jimž na nás vůbec nezáleží.