Svatá země
Od 11. století byli křesťané v Jeruzalémě stále častěji pronásledováni islámskými vládci města, zejména když v roce 1071 přešla kontrola nad svatým městem z rukou relativně tolerantních Egypťanů na seldžucké Turky. Koncem století se byzantský císař Alexius Komenský, rovněž ohrožovaný seldžuckými Turky, obrátil na Západ s naléhavou prosbou o pomoc.
V roce 1095 tak papež Urban II. veřejně vyzval ke křížové výpravě na pomoc východním křesťanům a k znovuzískání svatých území. Reakce západních Evropanů byla okamžitá. První křižáci byly ve skutečnosti „neukázněné“ hordy francouzských a německých rolníků, které se setkaly jen s malým úspěchem. Jedna skupina, známá jako „lidová křížová výprava“, se však dostala až do Konstantinopole, než ji zničili Turci.
První křížová výprava
V roce 1096 se hlavní křižácké síly, čítající asi 4 000 rytířů na koních a 25 000 pěšáků, vydaly na východ. Vojsko křesťanských rytířů, vedené Raymondem z Toulouse, Godfreym z Bouillonu, Robertem Flanderským a Bohemondem z Otranta, vstoupilo v roce 1097 do Malé Asie.
V červnu se křižáci zmocnili Turky drženého města Nikaie a poté porazili mohutnou armádu seldžuckých Turků u Dorylaje. Odtud se vydali na pochod do Antiochie, která leží na řece Orontes pod horou Silpius, a zahájili obtížné šestiměsíční obléhání, během něhož odrazili několik útoků tureckých pomocných armád.
Nakonec 3. června roku 1098 časně ráno Bohemond přesvědčil tureckého zrádce, aby otevřel mostní bránu Antiochie, a rytíři vtrhli do města. V orgiích zabíjení křesťané zmasakrovali tisíce nepřátelských vojáků a obyvatel, a kromě opevněné citadely města se zmocnili všech jeho částí. Později v průběhu měsíce dorazila početná turecká armáda, aby se pokusila město dobýt zpět, ale i ona byla poražena a antiochijská citadela se vzdala Evropanům.
Dobytí Jeruzaléma
Po šesti měsících odpočinku a reorganizace se křižáci vydali ke svému konečnému cíli, Jeruzalému. Jejich počet se nyní snížil na přibližně 1 200 jezdců a 12 000 pěšáků. Dne 7. června roku 1099 dosáhla křesťanská armáda svatého města a zjistila, že je silně opevněné, a začala stavět tři obrovské obléhací věže.
V noci 13. července byly věže dokončeny a křesťané se začali probojovávat přes jeruzalémské hradby. Dne 14. července Godfreyovi muži jako první pronikli obranou a brána svatého Štěpána byla otevřena. Zbytek rytířů a vojáků pak vtrhl dovnitř, město bylo dobyto a desetitisíce jeho obyvatel povražděny.
Křižáci dosáhli svého cíle a Jeruzalém padl do rukou křesťanů, ale o několik týdnů později se na svaté město vypravila egyptská armáda, aby zpochybnila jejich nároky. Srpnová porážka Egypťanů s přesilou křesťanů prozatím ukončila muslimský odpor proti Evropanům a v regionu vzniklo pět malých křesťanských států pod vládou vůdců křížové výpravy.
Zdroj: History, Wikipedia