fb pixel
Vyhledávání

Donald Trump chce vytvořit "zahradu hrdinů": Její součástí budou i stržené sochy

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Americký prezident Donald Trump vystoupil v předvečer Dne nezávislosti se svým projevem pod horou Mount Rushmore v Jižní Dakotě, ve kterém přednesl svůj plán o vybudování Národní zahrady amerických hrdinů, což je pravděpodobně Trumpova odpověď na strhávání soch, se kterým od počátku nesouhlasí. Součástí zahrady by se měly stát i památníky osobností, jejichž sochy jsou ve Spojených státech hromadně strhávány a ničeny. V projevu také poděkoval policistům, zdravotníkům a vědcům, kteří pracují na tom, aby „zabili virus“, současně se ostře vyjádřil na adresu levicových demonstrací, které zachvátily téměř celé Spojené státy.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.7.2020, 14:30

Donald Trump se vymezil proti radikální levici

Donald Trump se bude letos ucházet o zvolení do druhého funkčního období na post prezidenta Spojených států amerických. Ve svém projevu slíbil, že bude ochraňovat americké hodnoty a bojovat s radikální levicí, marxisty a anarchisty uvnitř Ameriky. „Pokračujeme v porážení radikální levice, marxistů, anarchistů, aligátorů, těch, kdo rabují a také lidí, kteří v mnoha ohledech nemají potuchy o tom, co dělají,“ řekl důrazně Trump na adresu některých demonstrantů. Ostrými slovy opravdu nešetřil, o protestujících hovořil jako o „rozzuřených masách“, které vedou „nemilosrdnou kampaň s cílem vymazat americkou historii“.

„Budeme ochraňovat americký způsob života, který začal v roce 1492, když Kolumbus objevil Ameriku,“ vyzdvihl ve svém projevu Donald Trump osobu Kryštofa Kolumba, pravděpodobně v souvislosti s popravou jeho sochy v Bostonu a událostí v Baltimoru, kde účastníci protestu strhli další jeho sochu a hodili ji do vody. Sochy Kryštofa Kolumba jsou strhávány ale i v dalších městech, například v Miami nebo St. Paul. „Nikdy nedopustíme, aby rozlícený dav strhával naše sochy, vymazával naši historii a indoktrinoval naše děti,“ dodal prezident Trump. Faktem je, že Donald Trump nechce v tomto ohledu zůstat pouze u prázdných slov, ale skutečně jít v kontextu strhávání soch s demonstranty do křížku. Slíbil totiž, v případě svého znovuzvolení založí Národní zahradu amerických hrdinů, která bude vybudována na počest nejvýznamnějších a nejdůležitějších osobností historie Spojených států – mimo jiné také se sochami osobností, které v současnosti rozdělují americkou společnost na pomyslné dva tábory.

Jednalo by se tedy o sbírku soch „největších Američanů, kteří kdy žili“, nevyjímaje některé osobnosti, jejichž sochy jsou hromadně ničeny, strhávány a poškozovány demonstrujícími. Donald Trump k vytvoření památníků osobností vydal exekutivní nařízení, které by pochopitelně ztratilo na významu, kdyby v listopadových prezidentských volbách zvítězil jiný uchazeč, například Trumpův demokratický protivník Joe Biden.

Washington, Kolumbus i Martin Luther King

A které sochy by se mohly v Národní zahradě amerických hrdinů objevit? Trump by v ní rád viděl sochy otců zakladatelů, mezi které se řadí například George Washington nebo Thomas Jefferson. Dále padlo také jméno dřívějšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana, Douglase MacArthura a generála George Pattona, který mimo jiné za druhé světové války osvobodil také město Plzeň. Poctu by ale chtěl Donald Trump vzdát i osobnostem, které se podílely na boji za práva Afroameričanů, což by mohlo některé z protestujících obměkčit. Na seznamu se objevilo jméno Martina Luthera Kinga i filantropky a abolicionistky Harriet Tubmanové.

Co se týče estetiky a vzhledu soch, Trump by si přál realistické zpracování, aby památníky nenabourávaly historickou atmosféru – nechce modernistická a abstraktní díla. Negativní ohlasy vzbudilo především to, že do seznamu osobnosti zařadil také ne-Američany, kteří ovšem v historii USA významně přispěli k objevení, rozvoji či nezávislosti Spojených států. Konkrétně Kryštof Kolumbus je v současnosti velice polarizujícím tématem, protože zatímco na jedné straně je považován za objevitele Ameriky, na straně druhé, například v řadách původních obyvatel, je považován za člověka, jehož objev vedl v konečném důsledku pouze k zotročení a vykořistění původních obyvatel.

Americká tisková agentura Associated Press podotýká, že v seznamu chybí jakýkoli zástupce z řad původních obyvatel nebo Hispánců. Zástupci ministerstva vnitra i Bílého domu se navíc odmítají vyjádřit k tomu, za jakých okolností a v režii koho seznam osobností vznikal. Podle agentury AP se z projevu stal „přímý apel na roztrpčené bílé voliče“ a předvolební agitace, přestože se nejednalo o mítink zorganizovaný Trumpovou kampaní.

Kandidatura Kanye Westa

O tom, jestli se Donaldu Trumpovi povede plán uskutečnit, rozhodnou americké podzimní prezidentské volby. Nejsilnějším Trumpovým oponentem je kandidát z řad Demokratů Joe Biden. Aktuálně oznámil úmysl kandidovat také americký raper Kanye West, přestože patří k fanouškům současného prezidenta Donalda Trumpa. „Musíme naplnit americký slib tím, že budeme důvěřovat Bohu, sjednotíme své vize a vybudujeme svou budoucnost. Kandiduji na prezidenta Spojených států,“ pronesl raper prostřednictvím svého Twitteru. Netrvalo dlouho a podporu Westovi veřejně vyjádřil vizionář Elon Musk, jehož jméno má v současnosti opravdu zvuk. Do listopadových voleb ovšem ještě zbývají čtyři měsíce a do té doby zůstává „nejmocnějším mužem planety“ stále Donald Trump.

Podobné články

Doporučujeme

Další články