fb pixel
Vyhledávání

Donald Trump kousek od impeachmentu: Prezidenti Johnson i Clinton ústavní žalobu ustáli, Nixon raději rezignoval

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Donald Trump má po včerejšku na krku další problém. Sněmovna reprezentantů totiž schválila vyšetřování, které povede k ústavní žalobě na prezidenta, jež může vyvrcholit až jeho odstraněním z funkce. V americké historii procesu zvanému impeachment čelili hned tři prezidenti.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 1.11.2019, 14:58

Johnson doplatil na rozhádané politiky

Impeachment je právní nástroj, jehož původ se datuje až do Anglie 14. století a již tehdy fungoval jako způsob, jak přinutit královské úředníky, aby byli ve svých funkcích odpovědní. V dnešním slova smyslu se pak impeachment chápe především jako ústavní žaloba na amerického prezidenta – toto upravuje čtvrtý článek, oddíl druhý americké ústavy. A právě to teď hrozí Donaldu Trumpovi v souvislosti s tzv. ukrajinskou kauzou, kdy měl současný americký prezident tlačit na ukrajinskou vládu, aby prošetřila případ Huntera Bidena, syna bývalého viceprezidenta Joe Bidena a také jednoho z favoritů nadcházejících prezidentských voleb. Jak nám ale dějiny ukazují, odvolat prezidenta není vůbec jednoduché.

Vůbec prvním americkým prezidentem, který musel čelit pokusu o odvolání z funkce, byl demokrat Andrew Johnson v roce 1868. Ten nastoupil jako viceprezident po atentátu na Abrahama Lincolna. Johnson, který je historiky považován za jednoho z nejhůře hodnocených prezidentů vůbec, byl obžalován poté, co se rozhodl porušit nově schválený zákon, který omezoval moc prezidenta odvolávat svévolně vysoké státní úředníky. V podstatě se ale prezident dostal do ostrého sporu mezi rozhádané demokraty a republikány, který následoval po krvavé občanské válce, jež skončila pouhé 3 roky před jeho obžalobou. I když byl prezident poměrně nekonkrétně obviněn z porušování zákonů, podle většiny právních expertů se Kongres rozhodl Johnsona odvolat spíše kvůli nesouhlasu s jeho politikou. Nepopulární prezident nakonec impeachment přežil a to když v Senátu chyběl k jeho odvolání pouhý jeden hlas.

Nixon rezignoval, Clinton nevěru ubránil

Druhý americký prezident, kterému hrozilo odvolání z křesla prezidenta, byl republikán Richard Nixon v roce 1974. Je důležité ale poznamenat, že narozdíl od Johnsona k samotnému zahájení impeachmentu nedošlo. Nixon, který byl obviněn z porušování zákonů v souvislosti s nechvalně proslulou politickou kauzou Watergate, nakonec v srpnu 1974 raději sám rezignoval, než aby se vystavil hrozbě odvolání – poté, co proti němu hlasovala i řada zákonodárců z jeho vlastní strany, bylo téměř jisté, že v případném hlasování o odvolání by prezident prohrál.

Třetím obyvatelem Bílého domu, který se musel potýkat s impeachmentem, byl demokrat Bill Clinton v letech 1998 a 1999. Ten byl zpočátku vyšetřován kvůli tzv. aféře Whitewater, která se ale týkala finančních transakcí, které se udály ještě před jeho zvolením do úřadu. Po provalení jeho poměru se stážistkou Monikou Lewinsky, se ale pozornost vyšetřovatelů obrátila tímto směrem a nevěrný prezident byl obviněn z křivé přísahy a maření vyšetřování. Následně se Clinton stal druhým prezidentem, kvůli kterému byl proces obžaloby spuštěn – soudní proces, který sledoval celý svět, nakonec Clinton vyhrál poté, co žaloba neprošla senátem. Jeho pověst do té doby úspěšného a populárního politika ale byla poměrně pošramocena a byla z jedním z důvodů, proč Clinton příliš nevystupoval ve volební kampani svého viceprezidenta Ala Gorea, kterého nakonec v roce 2000 kontroverzně porazil George W. Bush.

Zda se Kongresu podaří odvolat Trumpa je ve hvězdách, ale naprostá většina komentátorů si myslí, že v republikánském Senátu nemá žaloba příliš šanci na úspěch.

A tady si přečtěte, jak Kennedy v první televizní debatě zničil Nixona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články