Donnie a temný králík
Svět skončí za 28 dní, 6 hodin, 42 minut a 12 sekund. To oznámí děsivý králík Frank teenagerovi Donniemu z malého městečka ve Virginii krátce předtím, než se Donnie probudí na golfovém hřišti a zjistí, že v noci do jeho pokoje propadl motor z dopravního letadla. Je 2. října 1988 a začíná první film Richarda Kellyho Donnie Darko, který dodnes, plných dvaadvacet let od původní premiéry, platí za jeden z nejoblíbenějších a nejlepších nezávislých amerických filmů. V Austrálii si ho jednou dokonce zvolili za pátý vůbec nejpopulárnější film a fanatičtí fanoušci snímku mají dokonce vlastní označení – říkají si darkologové.
Není divu, že snímek o cestování časem má za sebou celou armádu nadšenců, kteří rádi zkoumají a analyzují nejrůznější teorie. Donnie Darko je tak složitý, že ani představitel hlavní role Jake Gyllenhaal, ani jeho herecký kolega Seth Rogen dodnes tak úplně neví, o čem to vlastně je, jak sami opakovaně prohlásili. Gyllenhaal to dokonce napsal i v prologu knihy The Donnie Darko Book, kterou Kelly sepsal a vydal dva roky po premiéře filmu a v níž nabízí filozofické úvahy a různá vodítka, která mají vést k lepšímu pochopení kultovního snímku. Další zajímavosti o filmu si přečtěte v galerii tady:
A přitom stačilo málo a Donnie Darko vůbec nevznikl. Kelly pro svůj nezávislý a vpravdě zvláštní debut nemohl sehnat peníze. Zachránila ho až produkční společnost Flower Films herečky Drew Barrymore, kterou námět snímku nadchnul. Režisér jí výměnou za její podporu nabídl roli Donnieho učitelky Karen. Když byl film hotov, a to přesně za 28 dní s rozpočtem 4,5 milionu dolarů, odbyl si premiéru na festivalu Sundance, kde se dočkal dobrého přijetí.
Když měl jít ale na podzim roku 2001 do běžné distribuce, přišly další problémy. Distributoři nejdříve nevěděli, jak postavit propagační kampaň, protože jim nebylo jasné, na co vlastně diváky mají lákat. Poté přišly teroristické útoky 11. září. A protože Donnie Darko, ve kterém dojde k havárii letadla, měl mít premiéru 26. října, tedy ani ne o dva měsíce později, moc se jim nechtělo promovat film, jenž by se otřeseného amerického diváka mohl dotknout až příliš. Byl to dnes slavný režisér Christopher Nolan, kdo se za nasazení filmu do kin přimluvil.
I proto – nebo spíš hlavně proto – se Darko stal kasovním propadákem. Vydělal jenom 7,5 milionů dolarů, což tak tak pokrylo náklady. Naštěstí si ho nenechali ujít filmoví kritici, tkeří snímek vychválili do nebes a ihned ho zařadili do nejrůznějších žebříčků typu „Nejdůležitější indie filmy americké historie, které musíte vidět, než umřete“. Když se pak Darko na začátku roku 2002 dostal na VHS a DVD, prodalo se přes půl milionu nosičů s tímto filmem a o dva roky později přišla i speciální dvoudisková DVD edice s prodlouženou režisérskou verzí. Úspěch se dostavil a kult, který žije dodnes, byl na světě.