Výkonný výbor WADA vydal rozhodnutí kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře. Výbor tak respektoval doporučení své kontrolní komise. Podle mluvčího WADA bylo rozhodnutí jednomyslné. Někteří ruští sportovci by ale mohli při splnění určitých podmínek závodit pod neutrální vlajkou, jak tomu bylo na loňských ZOH v Pchjongčchangu a jak to již několik let funguje v atletice. WADA také znovu suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA).
„Odvoláme se“ hlásají Rusové
Ruské straně nyní běží 21 dnů, po které se může proti vydanému rozhodnutí odvolat. A již před samotným jednáním se nechala slyšet, že to samozřejmě udělá. Ruští politici navíc hlásají, že trest považují za další „západní tažení“ proti jejich zemi. Celý případ, který se vztahuje také na ruské paralympioniky, bude případně posuzovat sportovní arbitráž CAS.
WADA při rozhodování vycházela ze zjištění, že záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku, nejsou kompletní a vykazují i další nesrovnalosti, jako jsou například smazané soubory, které s pozitivními dopingovými tresty, které by mohly identifikovat některé dotčené sportovce. Rusko se ústy svého ministra sportu Pavla Kolobkova snažilo výboru namluvit, že se jedná o nesrovnalosti technického rázu. Před olympiádou 2016 v Riu i před loňskými zimními hrami v Pchjongčchangu rozhodoval o již tehdy sporné účasti ruských sportovců MOV, respektive jednotlivé sportovní federace. Nyní už má WADA v rukou větší pravomoc a MOV musí její verdikt respektovat.
Tak uvidíme, jak Rusové uspějí. Ale může se hravě stát, že v květnu jejich sborná na mistrovství světa v hokeji, které se paradoxně odehrává ve Švýcarsku v Curychu a Lausanne, nepodívá. A to by byla pro tuto hokejovou velmoc, která se titulem mistr světa pyšnila celkem sedmadvacetkrát (naposledy v roce 2014 zlato získali ruští hokejisté v běloruském Minsku), jistě pomalu národní tragédie. Nechme se překvapit.