fb pixel
Vyhledávání

Drahá zbytečnost, která mrzačí lidi i zvířata: Důvodů, proč navždy zakázat buranské ohňostroje je víc než dost

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Poslední den v roce se nesl ve znamení bujarých oslav, alkoholu a především v odpalování ohňostrojů a házení petard. Díky drastickým záběrům Českého rozhlasu na sociálních sítích jsme měli dokonce možnost vidět několik roztrhaných rukou vlivem zábavní pyrotechniky, ze kterých nás přešel humor. I proto bychom měli tuto nesmyslnou tradici zakázat.

Martin Miko
Martin Miko 2.1.2020, 14:18

1. Bordel a smrad

Není nic horšího než se na Nový rok projít dopoledne ve vašem milovaném městě a zjistit, jak silvestrovské radovánky zaneřádily ulice i trávníky. Nejen, že se nemůžete nadechnout, protože síra a smrad z rachejtlí je všudypřítomný, jenže jako bonus jsou všude vyhořelé zbytky z petard a rachejtlí. Bohužel jsou všude a pokud jste pejskař, tak máte možnost nacházet vybouchlé rachejtle ještě na jarních loukách.

2. Ekologický problém

Ani samotná Greta by neměla radost, kdyby se dozvěděla, že ohňostroje znečišťují ovzduší šíleným způsobem. V Německu například spočítali, že na Silvestra vyprodukují rachejtle tolik polétavého prachu jako zvládne automobilová doprava u našich západních sousedů za dva měsíce. Nedělejte si iluze s tím, že v Česku to bude jiné.

3. Nebezpečí úrazu

K nejčastějším úrazům během Silvestra dochází samozřejmě kvůli kombinaci alkoholu a pyrotechniky, která je zrádná. Zvýšit svou možnost zranění můžete tím, když si pořídíte zábavní pyrotechniku od nějakého necertifikovaného prodejce a nebo si ji dokonce vyrobíte doma. Záchranáři tak poslední den v roce nejčastěji řeší utrhané prsty či jinak znetvořené ruce a popálené nebo hluché lidi.

4. Nesmyslně utracené peníze

Z našich daní se každoročně utrácejí miliony korun jen kvůli tomu, abychom mohli na obloze pozorovat o půlnoci pětiminutový výbuch rachejtlí. Největší logiku na tom postrádá fakt, že ty stejné nebo podobné rachejtle vypouští v tu samou chvíli na oblohu i další statisíce lidí. Také to nechápete? My tedy vůbec.

5. Zvířata trpí

Kvůli trpícím psům a kočkám trpíme na sociálních sítích i my, protože jejich majitelé sdílení řetězové statusy a popisují hrůzostrašné zážitky o kočkách, kteří kvůli rachejtlím seškrábaly tapety ze zdí apod. Není to ale jen o psech. Letos na Silvestra to například odskákali labutě v Praze, které díky petardám přišly o křídla nebo o nohy. V německé ZOO na zase Silvestra shořel pavilon opic kvůli zapálenému lampionu.

Jak z toho ven? Možná by pomohlo všechny rachejtle, dělobuchy a petardy zdanit na takovou úroveň, aby si to nemohl dovolit každý.

Podobné články

Doporučujeme

Další články