Kluci se poprali v kopcích
Jednalo se o největší boj na indicko-čínské hranici za čtyřicet let. A udála se v údolí Galwan, tedy hluboko v Himalájích a na místě, kde se mocnosti střetly i v roce 1962, kdy spolu vedly válku. Na hranicích se dodržuje striktní zákaz používání střelných zbraní, protože to zavání ozbrojeným konfliktem a ten si nikdo nepřeje. Proto se do sebe obě strany pustily nablízko.
Vojáci byli vyzbrojeni pěstmi, noži, řetězy, ocelovými tyčemi, na kterých byly navařené hřebíky nebo byly omotané ostnatým drátem. Brutální bitva mezi desítkami až stovkami mužů skončila bezprostředně třemi úmrtími na indické straně s tím, že během dalších pár dnů podlehlo zranění dalších sedmnáct mužů, celkem tedy Indové přišli o dvacet chlapů.
Ztráty na čínské straně buď nejsou, ale spíš se nedostaly na veřejnost. Indové tvrdí, že útok byl vyprovokovaný a dokládají to tím, že Čína přitáhla do boje s kovovými zbraněmi a připravovala se dopředu, navíc Číňané v údolí posunuli svou hranici o nějakých třiadvacet kilometrů.
Území Galwanského údolí a komu vlastně má připadnout je nicméně velice sporné. A Čína v posledních několika měsících hodně tlačí na všechna, byť jen trochu sporná, území. Utahuje smyčku kolem Hong Kongu, tlačí na Tchaj-wan, dostala se do malého námořního konfliktu s Vietnamem a teď tlačí přes Střechu světa do Indie.
Indická odpověď
Indie v posledních několika letech pod vedením předsedy vlády Naréndra Modiho aspiruje na pozici světové velmoci a nechat se šikanovat Čínou do téhle role úplně nesedí, takže Modiho vláda je teď ve velmi náročném postavení.
Široká indická veřejnost chce po vládě, aby ostře reagovala, ale Modi se obává, že už takhle vyhrocený konflikt vyeskaluje v otevřenou válku. A přes své neustálé “tahanice” s Pákistánem, si nemůže dovolit riskovat otevřený konflikt s vojenskou mašinérií, jakou je Čína. Jeden z jeho ministrů se ale už včera nechal slyšet, že chtějí zasáhnout sousední lidovou republiku tam, kde je to bude bolet nejvíc. V peněžence. Indie volá po bojkotu čínských společností, odmítá kupovat čínské produkty a čínské televize létají z oken. Pandemie koronaviru stála Indii neskutečné množství pracovních míst, takže odpor k Číně bublá pod povrchem už řadu měsíců.
Jak armádní, tak státní představitelé obou zemí jsou ve spojení a snaží se deeskalovat konflikt. Ale třeba taková Čína přes své sliby pořád odmítá stáhnout jednotky z oblasti. Americké ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že udělají všechno proto, aby se konflikt vyřešil mírově. USA zamýšlí podobný krok vůči Číně kvůli jejím zákrokům v Hong Kongu.