Jak je to s tím proplácením dotací?
Pokud jste si mysleli, že vás v této zemi už nic nepřekvapí, tak jste se opět spletli. Překvapivé pondělí nám totiž nadělil mluvčí Evropské komise, jenž novinářům řekl, že Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet EU žádné dotace nazpět. A víte proč? Protože tuzemské úřady nepožádaly o proplacení ani jedné z dotací, které byly zkoumány auditory. A co z toho plyne? Že to pravděpodobně zaplatíme my všichni ze svých daní.
Podle závěrů auditu Evropské komise je předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů a Agrofert nemá žádný nárok na dotace. Komise v pátek zveřejnila audit, v němž je popsán Babišův střet zájmů, který trvá už od 9. února 2017. Tedy od doby, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. Babiš tvrzení auditu celý víkend veřejně odmítá a tvrdí, že vše je jen účelové a zmanipulované, a dokonce kvůli tomu natočil i informační video, ve kterém celou záležitost vysvětlil. „Už jsem to vysvětloval několikrát a znovu opakuju, že Česká republika ani nikdo jiný nebude vracet žádné peníze. Tento účelový audit, který byl zorganizován Piráty a mým bývalým náměstkem, kterého jsem vyhodil na základě toho, že udal Českou republiku do Bruselu,“ řekl Babiš ve videu.
Pondělní zpráva ČTK však poukazuje na to, že Česko skutečně nebude muset nic vracet, protože naše úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoli z operací, jimiž se zpráva zabývala. Proto není nutná žádná finanční oprava, řekl mluvčí EK Balász Ujvari pro Českou tiskovou kancelář.
O víkendu oznámili Piráti a Starostové, že vyzvou úřady k tomu, aby se řídily finálním auditem Evropské komise. „Do současné situace nás přivedla chamtivost pana premiéra. Agrofert musí dodržovat zákony stejně jako běžný občan, a proto musí vrátit přes 20 miliard korun. Učinili jsme maximum, abychom ochránili prostředky občanů,” upozorňuje Bartoš. Ivan Bartoš již v prosinci 2018 vyzval úřady, aby se řídily evropskými a českými předpisy ke střetu zájmů a zamezily bolestivým škodám daňových poplatníků. Znovu tak učinil v červenci 2019, a dnešní výzva úřadům je tedy již třetí v pořadí. „Nakonec jsme byli nuceni podat trestní oznámení. Pirátský analytický tým během posledních 2 let doručil kriminalistům dalších 5 doplnění k trestnímu oznámení a celkově tak zaslal již více jak 100 příloh – analýz, propočtů a důkazních materiálů,” vysvětlil Bartoš.
Ze záležitosti s EU se tedy stane ryze česká věc k řešení.