Zde si můžete přečíst 6 zajímavostí o tomto králi mezi stripy neboli krátkými, vtipnými komiksy.
1. Od první zmínky až po zápis mezi rekordmany
Debut si Garfield odbyl 19. června 1978 a to hned ve čtyřech desítkách amerických novin. Dnes, o čtyřicet let později, ho zná doslova celý svět. Setkat se s ním můžete na stránkách více než 2500 novin a časopisů. Díky svému rozsahu (ne Garfielda samotného, ale co se počtu výtisků týká) se dokonce pyšní zápisem do Guinnessovy knihy rekordů.
2. Předchůdcem kočky byl komár
Než se zrodila oranžová, pondělky hejtující kočka, zkusil Davis prorazit s jinou postavičkou - byl jí Gnorm Gnat neboli komár Gnorm. Že jste o něm neslyšeli? Tento komiks vycházel pět let, le víceméně jen v místních novinách. Dočkal se sice uznání, co se použitého humoru týká, ale komár se nezdál jako komiksový hrdina dosti perspektivní. A tak se s ním Davis jednoho dne nadobro rozloučil a hledal, s čím by se mu podařilo prosadit. Všiml si, že existuje spousta úspěšných komiksů se psy, ale žádný s hlavním hrdinou kočkou. Nápad byl na světě!
3. Pojmenování po autorově dědečkovi
Věčně pesimistický kocour dostal jméno po Jamesi Garfieldu Davisovi, což byl tvůrcův dědeček. Autor do kocoura Garfielda vtěsnal všechny kočky, které si pamatoval ze svého dětství a obalil je oranžovou kožešinou. Jim Davis vyrůstal na malé farmě v Indianě. Vzpomíná, že se kolem hospodářství pohybovalo v jeden čas i 25 koček naráz. Dost slušná porce inspirace.
4. Garfieldův páníček
Ze začátku se série zaměřovala více na Garfieldova páníčka, kterým je dobrák a věčný smolař bez špetky vkusu Jon Arbuckle, častý terč Garfieldových vtípků. Později Davis přehodnotil nastavení komiksu a rozhodl se více soustředit na kocoura Garfielda. Ukázalo se, že udělal dobře.
5. Pes Odie
Žlutý, dlouhosrstý bígl s dlouhým jazykem pes Odie se objevil zhruba dva roky po uvedení komiksu. Garfield o něm uvádí, že je to kříženec bígla a cihly a zároveň nejhloupější pes na světě. Je častou obětí jeho kanadských žertíků. Odie nejdříve měl jiného majitele, později se jeho páníčkem stal Jon.
Zde malá ukázka.
Jon: Myslím, že mám krizi identity.
Garfield, který prochází kolem Odieho ležícího v kuchyňském šuplíku: On si myslí, že má krizi identity... Oddie si myslí, že je škrabka na brambory.
Tolik k Odiemu.
6. Fenomén Garfield
Garfield začal vycházet i knižně. Nedalo na sebe dlouho čekat a získal si také své místo na televizních obrazovkách. Televizní show se dočkala nejen mnoha pokračování, ale také mnoha nominací na cenu Emmy. Některé nominace dokonce proměnila v ocenění.
7. Garfield ve filmu
Sláva se nakonec přelila i na stříbrné pláno. Garfield se objevil ve snímku, který se jmenuje Garfield ve filmu. Snímek, který až zase tolik úspěchu nepřinesl, režíroval v roce 2014 Peter Hewitt. V originále propůjčil hlas Garfieldovi komik Bill Murray. Roli Garfieldova páníčka ztvárnil Breckin Meyer. Jona měl hrát Jim Carrey, ten ale roli odmítl. O dva roky později bylo natočeno i pokračování.
A zde si může přečíst o tom, že komiksoví Watchmeni se dočkají televizního zpracování.