fb pixel
Vyhledávání

Fortnite vymazalo ze hry policejní auta, hry se snaží navigovat politickou bouří

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Policejní vozy zmizely ze hry Fortnite při posledním updatu. Společnost Epic tím reaguje na nepokoje kolem protestů Black Lives Matter, ale upozorňuje, že nejde o politické gesto. Herní společnosti mají s politickými gesty vleklé problémy.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.6.2020, 11:19

Fortnite je cetlivý

Při posledním updatu herní společnost Epic vymazala za hry Fortnite policejní vozy, které jste mohly najít na mapě ostrova, kde hráči mohou budovat pevnosti, střílet po sobě a příležitostně navštěvovat koncerty. Výmaz policejních vozů ze hry není v podstatě žádným zásahem do hry samé, je to jenom skin pro auto a nemá žádnou velkou funkci na fungování zápasů.

Epic tím pochopitelně reaguje na probíhající nepokoje kolem smrti George Floyda a protestů Black Lives Matter. Společnost se nicméně vyjádřila s tím, že odstranění politických vozů nemá být politickým gestem, jenom chtějí být kolem tématu citliví.

Což se dá snadno pochopit.

Hráči videoher jsou totiž na politická témata extrémně citliví. Přecitlivělí až. Pravicoví hráči rádi vřeští, kdykoli se ve hře objeví špatně napsaná homosexuální postava, protože mají pocit, že jim vývojáři cpou SJW propagandu. Naopak na druhé straně jsou ukřivdění liberálové, kteří fňukají, proč nemůže být protagonista DOOMa afroamerická transgander osoba.

A teď zkuste udělat hru, která se bude líbit všem, že. Posledním příkladem je například nedávno vydané Last of Us 2, které hráči bombardovali negativním hodnocením dávno před vydáním hry. A jedním z důvodů je homosexualita protagonistky.

Digital Lives Matter

Velkou výhodu mají hry, kde máte volnou ruku s výběrem protagonisty a jde spíš o gameplay než o příběh a charaktery. Ubisoft takhle například utekl politickému hrobníkovi z politické lopaty, když předem vyhlásili, že jejich hra Division 2 je čistě apolitická, přestože se v postapokalyptické Americe pokoušíte z Bílého domu znovu zavést vládu, infiltrujete Pentagon a zachraňujete prezidenta Spojených států.

Zkrátka navigace politickými bouřemi může být pro interaktivní zábavu složitá. Společnost Rockstar například velice slavně dává všechnu moc do rukou hráče a myje si nad ním ruce. Například v největším horku kolem kampaně #MeToo se objevilo na YouTube video, kde hráč ve westernové hře Red Dead Redemption 2 napadne digitální sufražetku, která podporuje volební práva pro ženy. Hráč na videu sufražetku několikrát praští, pak ji uváže na lano a vláčí ji za koněm doprostřed prérie, kde ji hodí do studny.

A Rockstar? “Co si děláte v naší hře, je vaše věc,” říkají. Ale i tahle společnost, která si vybudovala reputaci na řadě kontroverzních rozhodnutí, vypnula začátkem června na dvě hodiny servery online verzí GTA a Red Dead k uctění památky George Floyda.

Podobné články

Doporučujeme

Další články