„Krize zítřka mohou mít různou podobu, od masivních kybernetických útoků, přes energetické výpadky, migrační vlny, rozsáhlé průmyslové katastrofy, živelní pohromy až po epidemie. Za všech okolností ale potřebujeme moderní a funkční systém, který zajistí, že všechny složky státu i občané budou vědět, co mají dělat,“ řekl generál Pavel.
Roční boj s epidemií koronaviru nám přinesl mnoho často bolestných zkušeností, zmatků a zklamání. Je třeba se poučit a provést změny v systému krizového řízení. „Do podzimu už se cenná zkušenost ztratí. Nutně potřebujeme udělat vyhodnocení ještě teď do léta,“ řekl generál Pavel.
Ten už se v minulých dnech setkal třeba s šéfem Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Řehkou, poradcempředsedy vlády pro hybridní hrozby Matoušem nebo šéfem Správy státních hmotných rezerv Švagrem. Na konzultacích se domluvil i se šéfem skupiny expertů MeSES Smejkalem.
„Do začátku léta budu dál jednat s experty na krizové řízení z různých resortů i dalšími lidmi, kteří mají cenou osobní zkušenost z boje s pandemií. Cílem je najít základní shodu mezi specialisty ze státních institucí tak, aby doporučení mohla ihned využít příští vláda,“ dodal generál Pavel s tím, že o závěrech chce během léta jednat i se zástupci politických stran.
Doporučení připravují experti, ale vycházejí i ze zpětné vazby od občanů. „Lidé na sobě nejvíc pocítili, co během krize stát dělal dobře, a co špatně. Během prvního týdne se do ankety na webu iniciativy zapojilo už přes 1 500 lidí, kteří podpořili nutnost lepší reakce státu od prvního dne krize,“ doplnil generál Pavel.
Jeho aktuální iniciativa navazuje na soubor doporučení k lepšímu zvládání koronavirové krize. Ty generál Pavel dal dohromady po diskusi se 100 expertů po první vlně koronavirové epidemie a následně je představil předsedovi vlády, ministru zdravotnictví a předsedům obou parlamentních komor a šesti příslušných výborů Parlamentu.