fb pixel
Vyhledávání

Halušky: Dobrodružství s psychedeliky by měli pouštět na školách. Dokument Netflixu říká o LSD vše, co je třeba

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Drogy jsou špatné, áno. Ale skutečně áno? Seriálový scenárista Donick Cary vytvořil svůj režijní debut, dokument Halušky: Dobrodružství s psychedeliky. V pětaosmdesát minut trvající barevné mozaice se slavné osobnosti svěřují se svými zážitky a zkušenostmi s LSD. Je to zábavně zpracovaný materiál, který by se měl pouštět na školách v rámci osvěty. Předává totiž přesně tu myšlenku, kterou by měl - drogy vám uškodí, když jim to dovolíte, ale se správným a zodpovědným přístupem to může být skvělá a cenná zkušenost.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.5.2020, 12:07

Dá si někdo Halušky?

Zkusili jste někdy LSD? A co vám to udělalo? Bylo to dobré, bylo to špatné? Tak či tak si to určitě pamatujete, protože zkušenost s halucinogeny je intenzivní a člověku může mnoho dát. Navzdory videům ze 70. let z vás to, že založíte papíra, neudělá na zemi se divoce svíjející trosku. Nebo jinak - může se to stát, ale pokud k tomu přistupujete zodpovědně, tak spíš ne. A stále více se mluví o tom, že tzv. microdosing může mít opravdu blahodárné účinky na lidskou mysl a duši. Přesto jsou psychedelika stále poměrně démonizovaná. Nový dokument Halušky: Dobrodružství s psychedeliky, který pro produkční společnost Bena Stillera natočil scenárista seriálů Silicon Valley a Parks and Recreation Donick Cary se snaží přispět svou troškou do mlýna s cedulí detabuizace LSD. Daří se mu to velmi elegantně. A jako vždy v případě tohoto tématu je to zabedněný přístup jednotlivých diváků, kdo to kazí.

Cary se rozhodl sezvat "lidi, které znáte a nechat je odvyprávět příběhy, které neznáte". Výběr celebrit - Sting, Nick Offerman, Rosie Perez, Adam Scott, Sarah Silverman a mnoho dalších - na kameru tlumočí svoje zkušenosti s LSD a dalšími druhy halucinogenů. Někdo si to pochvaluje, někdo zažil bad trip. Všichni o tom ale mluví jako o silném zážitku, ze kterého si něco odnesli. Vyprávění slavných je doplněné animacemi toho, co vyprávějí a proloženo edukativními pasážemi. Kdyby se tohle pouštělo studentům na střední, bylo by to naprosto super. Jako plnohodnotný dokument pro dospělé je to příjemná barevná jednohubka, ze které si příčetný člověk s rozhledem vezme základ a jde dál.

Je proto naprosto fascinující, kolik se mezi kritiky snímku na filmových databázích vyrojilo hlasů, že se jedná o "špinavou feťáckou agitku liberálního Netflixu", která se schovává za "kecy o transcendentních zážitcích". Třeba na ČSFD profilu snímku to v diskuzi vypadá skoro jak na Novinkách. Je to zvláštní, ale dalo se to čekat.

S drogami se musí opatrně. I tak je to ale podivné, tohle tabu... Obzvlášť ve společnosti, kde pravidelná konzumace alkoholu není pouze tolerována, ale přímo podporována a někde téměř až vyžadována jako součást slušného vychování (zkuste jít v pátek do hospody s partou a nedat si pivo), jsou jiné omamné látky neskutečně démonizovány. Jistě, na pikaře z Hlaváku není hezký pohled, ale na bezdomovce nonstop nalitého krabicákem také ne. Všichni jsme více či méně skrytí alkoholici a přehlížíme to jen proto, že "je to normální" a účinky pravidelného lití nejsou na organismu znát tak rychle a výrazně jako účinky pravidelného užívání (třeba) amfetaminů. Obojí je destruktivní.

Jsem přesvědčená, že kdyby si lidé příležitostně dopřávali úlevu od běžného života pomocí vhodně zvolených a správně dávkovaných drog místo alkoholu, všem by se nám tady žilo mnohem lépe. Ale to je utopická představa. Pro začátek by stačila alespoň ta osvěta. Protože drogy opravdu nemusí být průšvih a už vůbec ne drogy psychedelické. Flaška vodky vám od strastí běžného života osvobozený vhled do vlastního nitra úplně nepřinese - to spíš do záchodové mísy. Na rozdíl od alkoholu LSD není návykové. A nejde jen o LSD - Caryho dokument bere v potaz třeba i houbičky nebo ayahuascu. Kvůli rituálům s ní spojeným čím dál více lidí míří přímo do pralesů Jižní Ameriky, aby si to "užilo" se vším všudy. Zpět se pak vrací často vyměnění a pokud ne lepší, tak spokojenější, uvědomělejší lidé. A takových potřebujeme víc!

Je to o vaší vůli a mindsetu, o tom, co od drogového zážitku očekáváte, s čím k němu přistupujete. Pokud víte, že trpíte depresemi a úzkostmi, které nijak neřešíte, nečekejte, že vás zachrání malý čtvereček. To si o ten bad trip přímo koledujete. LSD způsobuje halucinace, ale ty jsou odrazem našeho podvědomí a myšlenek. Víte, co to dělá a že to je síla, tak neberte halucinogeny ve stavu a prostředí, v nichž se na to necítíte a hotovo. Psychedelika nejsou terapeut - ale mohou být, pokud s nimi tak chcete pracovat. Máte svobodnou vůli, a to i po požití LSD. I na tripu si stále můžete uvědomovat, že všechny ty zvláštní věci způsobuje droga. A měli byste, protože ano, jinak hrozí, že se to zvrtne do nepříjemného zážitku, ale není nutné (ani žádoucí) se toho a priori bát. A koneckonců, i ten bad trip vám může něco dát. To vše snímek Halušky: Dobrodružství s psychedeliky divákům sděluje, navíc velmi zábavnou formou. Žádná agitace v tom není, maximálně tak k tomu nebýt nevzdělaný idiot a připouštět i jiné názory než ten vlastní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články