Hamáček se zbaví ministra Petříčka
Obhájený předseda ČSSD Jan Hamáček podle všeho své pomsty nerad servíruje za studena, protože ještě o víkendu oznámil svému stranickému kolegovi Tomáši Petříčkovi, že má smůlu a ve vládě končí. V rámci pátečního online stranického srazu sociální demokracie se totiž hlasovalo o novém předsedovi ČSSD, a hned v prvním kole tuto funkci obhájil Hamáček, když díky 140 hlasům z 270 porazil své dva vyzyvatele – ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou, kterou si z minulosti určitě pamatujete jako ministryni školství.
Po stranickém sjezdu následovala schůzka mezi Hamáčkem a Petříčkem, kterou stihli ještě v neděli večer. Z té vyplynulo, že předseda ČSSD už s Petříčkem coby ministrem zahraničních věcí nepočítá, a v nejbližších dnech bude proto odvolán z vlády. Petříček tuto informaci stručně sdělil ČTK, zatímco Hamáček na potvrzení nereagoval. „Mohu potvrdit, že jsem se na schůzce s Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání,“ potvrzoval Petříček v SMS.
Je pravdou, že Petříčka si na postu ministra zahraničí nepřál ani prezident Miloš Zeman, jenž se v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz nechal slyšet, že jeho odvolání nebude v případě Babišova přání nijak blokovat. Zemanovi se Petříček nezamlouvá už delší dobu, a to především kvůli jeho veřejnému upozorňování na bezpečnostní rizika v rámci tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Petříček rovněž není zastáncem necertifikovaných vakcín z Východu, zatímco prezident ČR za ně dlouhodobě bojuje, i když je sám očkovaný vakcínou ze Západu. K výměně ministrů by podle všeho mohlo dojít už v pondělí. Podle všech informací by Petříčka měl nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. Toho by pro změnu měl nahradit poslanec Jan Birke (ČSSD), který podle ČT nabídku už dostal a přijme ji.
Pokud jste si mysleli, že Petříček patřil k oblíbeným politikům v rámci ČSSD, tak mezi svými straníky tomu tak podle hlasování na sjezdu sociálních demokratů zřejmě nebylo. Celkem jednohlasně totiž dali najevo, že chtějí mít za předsedu Jana Hamáčka. V ČSSD očividně nechtějí cílit na nové a „progresivní“ levicové voliče, ale navázat na Paroubkovskou generaci a zaměřit se raději na takzvané obyčejné lidi. Bohužel rok 2006 skončil už před 15 lety a ČSSD tak trochu zaspala dobu a svým voličům nemá co nabídnout. Uplácení si voličů v podobě slibování zkrácení pracovního týdne v dobách, kdy se nacházíme v krizi a státní pokladna je skoro prázdná, rozhodně rozumně smýšlejícího voliče neosloví.
Podzimní volby nám každopádně ukážou, jestli si ČSSD s Hamáčkem v čele zaslouží zůstat v Poslanecké sněmovně, nebo ne.