fb pixel
Vyhledávání

Hashtag, který změnil svět: #MeToo pomohlo usvědčit zvrhlého Weinsteina ze sexuálního obtěžování

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Ke vzniku hnutí MeToo postačil v roce 2017 „pouhý“ hashtag na sociálních sítích. Cílem bylo „prolomit ledy“ a začít hovořit o dlouholetém mlčení v souvislosti se sexuálním obtěžováním žen na pracovišti i v soukromém životě. I když se v některých případech jednalo i o 30 let staré události, přesto po čase vyplavaly na povrch a ve světě strhly lavinu, která se valila doslova všude.

Martin Miko
Martin Miko 15.10.2020, 16:32

MeToo změnilo svět

Není to tak dávno od doby, kdy se světem šířila neuvěřitelná kampaň MeToo, která pohřbila kariéru mnoha světovým hercům a producentům a v některých případech se řešila i v rámci soudních řízení. Me too bychom si do češtiny mohli přeložit jako „Já taky“ nebo „Mně taky“, což samozřejmě není tak podstatné. Podstatné je, že myšlenku hnutí MeToo založila okolo roku 2006 afroamerická aktivistka Tarana Burke, nicméně do povědomí lidí přišlo toto veřejné „prolamování ledů“ skrz sociální sítě až o deset let později. V roce 2017 se o to postarala americká herecka Alyssa Milano, která na sociálních sítích použila hashtag #MeToo, čímž odstartovala vlnu tweetování o sexuálním obtěžování a násilí ve společnosti.

Americká herečka s italskými kořeny tak dokázala rozkrýt tabu, o němž se dlouhé desítky let vůbec nemluvilo. Na jedné straně se o něm nevědělo a na té druhé se v některých případech marginalizovalo. Do sociální kampaně MeToo se během extrémně krátké doby zapojily miliony žen i mužů z celého světa. Tweetování plné hanby, studu a nepříjemných zážitků zaplavilo sociální sítě. V mnohých případech se samozřejmě vytahovaly i historky staré i několik desítek let, což se samozřejmě kritikům myšlenky MeToo rozhodně nelíbilo.

Jakýmsi hlavním symbolem celé kampaně MeToo se stal filmový producent Harvey Weinstein, kterého díky kampani dohnala jeho vlastní zvrhlá minulost. To, že je někdo úspěšný tvůrce mnoha hollywoodských snímků, bohužel neznamená, že je to také slušný člověk. Weinstein totiž v poměrně hojném počtu začal čelit obvinění ze sexuálního obtěžování, a to ze strany mnoha a mnoha známých amerických hereček. Byla mezi nimi například Salma Hayek, Rose McGowanová nebo Gwyneth Paltrow. Zní to neuvěřitelně, ale téměř stovka žen obvinila tohoto filmového producenta ze znásilnění, nuceného orálního sexu nebo sexuálního obtěžování.

Z kauzy okolo Weinsteina, která vypukla v roce 2017 na povrch, se postupně stal jeden z nejsledovanějších případů v zemi. On si samozřejmě ze začátku nenechal nic líbit, a proto se rozhodl, že si najme soukromou špionážní agenturu, jež zastaví šíření této pro něj nepříjemné aféry. Údajně měl za tyto služby zaplatit společnosti Black Cube 1,3 amerických dolarů. Díky agentuře Weinstein disponoval seznamem všech žen, které ho negativním způsobem zapojily do kampaně MeToo. A navíc věděl, z jakých konkrétních činů ho obvinily na policii. Weinstein byl však napojen i na stanici NBC News, kde se mu podařilo zajistit nepropagování celé aféry v rámci televizní reportáže o jeho osobě.

V únoru 2018 dokonce spáchala sebevraždu manažerka herečky Rose McGowanové, která Weinsteina obvinila ze sexuálního obtěžování. Aféra se však dotýkala většího počtu žen, než si kdokoliv představoval. Weinsteinovi se sice podařilo na konci roku 2019 dosáhnout dohody se zhruba třetinou žen, které ho obvinily, jenže to pořád nestačilo. Některá obvinění byla sice promlčená, ale pořád tu existovala spousta zneužitých žen, které si daly za cíl dosáhnout spravedlnosti.

V únoru 2020 byl Harvey Weinstein nakonec uznán vinným ze znásilňování a sexuálního nátlaku a o měsíc později ho americký soud poslal na 23 let do vězení. Původně mu hrozilo až 29 let, obhajoba žádala 5 let vězení kvůli nemocným zádům a operaci, kterou podstoupil. Weinstein až do konce soudního řízení trval na tom, že s ženami měl poměr až po jejich souhlasu.

Z Weinsteina se tak stal proti jeho vůli negativní symbol hnutí MeToo. Po usvědčení tohoto sexuálního predátora, za jehož odhalení dostal mimochodem novinář Ronan Farrow slavnou Pullitzerovu cenu, se stal svět možná i trochu lepším místem pro život. Nebo ne? To už necháváme na vašem posouzení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články