Chvilky Bokovky
Týden se s týdnem sešel, lockdown, který oficiálně není lockdownem, trvá... Nejvyšší čas prohrabat se nejnovějšími přírůstky do nabídky Netflixu! Začneme českým želízkem v pomyslném streamovacím ohni. Za vidění rozhodně stojí dva roky starý snímek scenáristky Beaty Parkanové Chvilky, který byl zároveň jejím režijním debutem a velkým úspěchem pro představitelku hlavní role Jenovéfu Bokovou, ačkoliv sám o sobě snímek (bohužel) trochu zapadl.
Anežka (Boková) je mladá žena, která si přeje, aby vztah s její rodinou i partnery byl dobrý a klidný, a to i za tu cenu, že ona sama ustoupí a bude se vyhýbat případným nedorozuměním, sporům. Neuvědomuje si ale, že onen pomyslný klid je jen klidem před bouří, která musí dříve či později přijít. Film Chvilky vypráví příběh o základních situacích, vztazích a emocích, které potkávají každého člověka, jsou mu důvěrně blízké a známé. Vyprávějí o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu.
V roce 2018 na sebe v rámci české kinematografie ztrhly většinu pozornosti snímky Toman Ondřeje Trojana, vynikající Všechno bude Olma Omerzu, který nakonec vyhrál Českého lva pro nejlepší film a životopisný Jan Palach. Pro prvotinu Parkanové už nezbylo místo, jen skulinka v podobě nominace Jenovéfy Bokové na Českého lva v kategorii Nejlepší herečka. Nominace, kterou zcela právem proměnil.
Civilní psychologický portrét ženy, která se snaží za každou cenu vyvarovat konfrontacím, hádkám a neshodám se svými blízkými, avšak za cenu jednostranného kompromisu, je divácky přístupný a zároveň artově vizuálně podmanivý. Chladná paleta barev podtrhuje, jak Anežka sama bledne pod tíhou všech ústupků, které dělá, aby všem okolo vyhověla. O to intenzivněji pak doléhá na ni i pozorovatele bod zlomu, kdy už to prostě nevydrží. Je to téma, se kterým se dokáže ztotožnit každý, navíc v příjemné a profesionální formě. Film je k dispozici na Netflixu a určitě byste ho měli zhlédnout, chcete-li dohnat to málo z tuzemské produkce, z čeho se nechcete jít okamžitě pobodat.
Pokud vás komorní psychologické drama neláká, Netflix nabízí samozřejmě i mnoho jiných novinek. Jako oddechovku můžete zkusit romantickou komedii Holidate s Emmou Roberts v hlavní roli, která už se snaží těžit z (před)vánoční atmosféry a překvapivě to je i docela zábavné.
Od 14. listopadu pak bude k vidění mysteriózní kousek The Little Stranger. V dramatu podle knihy Sarah Waters hraje Domhnall Gleeson lékaře, který je v horkém létě roku 1947 přivolán do venkovského sídla, kde kdysi pracovala jeho matka. Už více než dvě století tam bydlí rod Ayersových, nyní je ale dům v úpadku a zdá se, že obyvatelé se dvěma potomky jsou vystrašeni nějakou neznámou silou. A zajímavě vypadá i zbrusu nový seriál The Wrong Kind Of Black, který měl premiéru 6. listopadu. Minisérie o rasismu, discu a 70. letech je inspirovaná životním příběhem DJe a spisovatele Booriho Montyho Pryora.