BISka
Před několika dny vydala Bezpečnostní informační služba výroční zprávu a jako už několik po sobě je to extrémně zajímavé a znepokojivé čtení. Kromě zprávy o tom, že pět bojovníků, kteří mezi lety 2012 a 2017 odešli na Blízký východ a přišlo o život, je důležitá ta část o sílícím vlivu Ruska a Číny v České republice.
Čína je extrémně zajímavá už proto, že u nás má několik želízek v ohni. Jednak se podobně jako Rusko u nás angažuje v jaderné energii, ale taky se tlačí do výstavby masivní 5G sítě. Zatímco řada států jako například Francie nebo Velká Británie už daly od Huawei ruce definitivně pryč, v Česku pořád není rozhodnuto. Ostatně Čína má na Hradě mocné spojence.
Ve hře jí pomáhá i to, že se během koronavirové krize velice rychle naučila používat ruské dezinformační postupy, kterými ze sebe smývá vinu za nezvládnutou pandemii a posiluje byznysové zájmy v Evropě.
Kolik chcete, soudruzi
Kolem Pekingu se toho v posledních dnech děje poměrně hodně. Možná nejdůležitější zpráva je ta, že v plánu na další pětiletku není ani slovo o kontrolované porodnosti, přestože v předchozích letech to byl jeden z hlavních bodů. Zahraniční experti se domnívají, že je to první z kroků k jejímu úplnému opuštění. Nejdřív se od ní dají ruce pryč, nechá vychladnout a v příštím roce se pak pravděpodobně zruší úplně.
Co si od takového kroku může strana slibovat? Inu, vypadá to, že se naplňuje proroctví západních ekonomů, čínská populace stárne a brzy nebude dostatek mladých lidí, kteří by uživili miliony důchodců. Čína už před několika lety zvedla počet povolených dětí z jednoho na dvě, ale kýžený efekt se nedostavil, průměrně se párům rodí 1,75 dítěte, kdežto Čína by potřebovala průměr alespoň 2,1.
Na hodinu
Zajímavá je taky situace v Hong Kongu, do kterého už totalitní režim zatnul drápy ve velkém. Po měsících zatýkání za “terorismus” se podařilo pročínským politikům protlačit nová nařízení na jejichž základech bylo před několika dny na hodinu odvolána hned čtveřice opozičních politiků. Včera pak na protest zbylých patnáct prodemokratických zákonodárců rezignovalo.
Sentiment je údajně takový, že je jedno, jestli někdo rezignuje z vlastní vůle dnes nebo bude odvolán zítra, takhle mohla opozice alespoň udělat nějaké gesto. Západ a zvláště pak Velká Británie, která měla Hong Kong pod svou jurisdikcí do roku ‘97, to označuje za totalitní praktiky a Peking to odmítá.
Takže… v Číně všechno při starém.