Sergio de Mello, diplomat-idealista
Dokud my nemůžeme do kina, musí kino za námi. Této úlohy se nejhouževnatěji zhostila streamingová služba Netflix, která každý týden plní svou nabídku staršími i novými filmy a seriály. Z té druhé kategorie je i životopisné drama Sergio přímo z produkce Netflixu a točí se kolem života Sérgia Vieiry de Mello. Pokud nejste znalci historie OSN a jejích tváří, případně se ve volném čase nezabýváte studiem zahraniční diplomacie, možná vám to nic neřekne, de Mello ale patřil k významným osobnostem americké invaze do Iráku v roce 2003, kdy svoje profesionální snažení bohužel zaplatil životem.
Sergio Vieira de Mello se narodil v Riu de Janeiru do rodiny diplomata a v této tradici už od puberty hodlal pokračovat. Zároveň byl ale idelistou, a tak se po maturitě jal studovat filozofii. To bylo ale v polovině 60. let, kdy to zrovna v Brazílii po politické stránce nebylo růžové - demokracie tam zemřela spolu se svržením prezidenta Joao Goularta v roce 1964, kdy se vláda dostala do rukou vojenské junty. Mladý student se tedy rozhodl dodělat si vzdělání v Evropě. Studoval ve Švýcarsku i na Sorbonně, právě ve Francii se výrazně zapojoval do nejrůznějších studentských demonstrací. Během jedné dostal ránu, která mu nenávratně zdeformovala pravé obočí.
Po ukončení studia se mohl buď vrátit do vlasti - nyní vojenské diktatury - nebo zůstat u švýcarských přátel a získat práci v OSN. Vybral si tu druhou možnost. V průběhu více než 30 let, které v organizaci strávil, se vypracoval až na pozici Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Za tu dobu si vysloužil respekt a uznání od svých kolegů i světových státníků - třeba George Bushe jr. si svým zápalem pro lidská práva údajně podmanil během jedné večeře. I proto se de Mello dostal po americké invazi do Iráku v roce 2003 do Bagdádu. Z úkolu, který měl trvat čtyři měsíce, se nakonec stala osudová a poslední mise muže, který zasvětil život snahám vybojovat mír...
Nechceme vám prozrazovat více, neboť snímek Grega Barkera je jedním z hlavních dubnových lákadel Netflixu, a proto by byla škoda nedat mu šanci. Režisér filmu je na Sergia de Mella už skoro odborníkem. V roce 2009 o něm natočil dokument, který byl dokonce nominován na Velkou cenu poroty na festivalu Sundance. Nyní dostal šanci zfilmovat i dramatické pojetí skutečných událostí z velvyslancova života. Hlavní role se ujal Wagner Moura, hereckou partnerkou mu pak je momentálně hodně sledovaná Ana de Armas. Pokud patříte mezi filmové fanoušky, jistě jste ji zaregistrovali v ústřední roli skvělé detektivky z konce roku 2019 Na nože. Pokud fandíte spíš bulváru, tak víte, že Ana je aktuální láskou Bena Afflecka, s čím se ani jeden z nich nijak netají.
Takže - proč si v době, kdy za vše špatné může podivná čínská kuchyně, nepřipomenout časy, v nichž jsme věděli, že jakmile se ve světě přihodilo nějaká zlo, mohli za to buď Američané, nebo teroristi? To byl svět ještě v pořádku.
Oprava: Snímek Sergio bude na Netflixu k vidění až od 17. dubna 2020, už teď si ale můžete přehrát zmiňovaný dokument z roku 2009.