První část příběhu určitě znáte
Srí Lanka se dostala do krize, kterou pocítili především místní obyvatelé. Extrémní inflace, jež například v srpnu loňského roku dosáhla hodnoty 64,3 %, zvedla mimo jiné ceny potravin, pohonných hmot nebo plynu. Místní často neměli peníze ani na nákup základních potravin nebo léků a na tankování jste si u pumpy počkali klidně několik dní. Celá situace vyeskalovala častými demonstracemi včetně střetů obyvatel s vládními jednotkami po celé zemi, které dovedly prezidenta Radžapaksu k útěku do zahraničí a došlo rovněž k pádu bývalé vlády.
Výměna vlády jako světlo na konci tunelu
Od té doby jako by se po zprávách o Srí Lance v médiích slehla zem. Novým prezidentem se stal dosavadní premiér Ranil Vikremesinghe. Ten se tak stal nástupcem svrženého Gotabaji Radžapaksy, který se po zahraniční tour v několika zemích vrátil zpět na Srí Lanku. Leckdo by možná čekal, že to vyvolá opět nepokoje nebo že bude dokonce zatčen a souzen. Místo toho se mu dočkalo vřelého přivítání s květinami. A Radžapaksa si žije ve svém resortu, jako by se nic nestalo. Je totiž známo, že Vikremesinghe patří mezi Radžapaksova spojence. I tak je změna ve vládě pro místní obyvatele světlem na konci tunelu. Alespoň to tak místní cítí.
Jak se na Srí Lance dnes žije a cestuje
Je to zhruba půl roku od těch nejvypjatějších nepokojů. Procestovali jsme zhruba polovinu Srí Lanky a za celých 30 dní, co jsme tady, jsme se s žádnými nepokoji nesetkali. Nikdo o tom moc nemluví nebo nemá potřebu na to nijak poukazovat ani se k tomu vracet.
Jediné, co jsme tu zaznamenali, jsou pravidelné výpadky proudu. Ty se bohužel objevují na denním pořádku, ale trvají zhruba od 30 do 60 minut. Většinou odpoledne, která jsme stejně trávili cestováním. Případně je fajn mít nabitý telefon, notebook a po ruce pro případ nouze powerbanku. Nefungující Wi-Fi nahradíte hotspotem. I proto je fajn při příletu pořídit místní SIM kartu s daty. Je fakt, že se na Wi-Fi nemůžete spolehnout ani bez výpadků proudu. Spousta ubytovacích zařízení uvádí dostupnou Wi-Fi a poměrně často se při dotazu na recepci na vás dívají s podivem.
Kromě toho je situace na první pohled stabilní. Pokud pojedete na Srí Lanku poprvé, ani vám nepřijde, že tu nějaká krize byla nebo že přetrvává. Ubytovací zařízení běžně fungují, restaurace, bistra, obchody, lékárny i nemocnice také. I když na Google se při výběru restaurace už spolehnout nemůžete. Pár z nich to přece jen kvůli krizi neustálo.
Můžete si rovněž bez problému natankovat. Litr benzínu stojí 370 rupií. Dokonce turisté dostávají při tankování přednost. I když na některých místech dostanete přidělený QR kód, na základě kterého můžete natankovat omezené množství litrů podle vašeho dopravního prostředku.
Začátkem ledna letošního roku jsme se bavili s místním, který tu provozuje taxislužbu a túry po Trincomalee. Ten nám aktuální situaci celkem stručně popsal. Místní obyvatele zejména v odlehlých částech ostrova mimo města aktuálně nejvíce bolí extrémní inflace a s tím související zdražování. Dnes si tu ani malá rodina nemůže dovolit výlet do Sigiriye, což třeba nás pro dvě osoby vyšlo na 840 rupií. Jídla je všude dostatek, ale zda na něj mají místní peníze, je věc druhá. Vzhledem k devalvaci místní měny nárůst inflace jako turisté moc nepocítíte. I přes zdražování jsou ceny například pro Evropany včetně Čechů velmi příznivé, a to i díky sílící koruně. Bydlet tu můžete už od 100 Kč za noc a najíte se i za 30 Kč.
A když jsme u těch korun, s hotovostí pochodíte všude, s kartou to taková jistota není. Na druhou stranu ve městech si pohodlně vyberete z bankomatů i s českou kartou, což je poměrně výhodné. Peníze si případně vyměníte téměř na každém rohu. Ideální je s sebou mít dolary, ale vystačíte si také s eury.
Turisté nad zlato
Místní jsou vždy rádi, když vidí turisty, protože pomáháme ekonomiku opět rozhýbat. V některých případech jsou místní k turistům ještě vlídnější než předtím. Samozřejmě z pohledu turistů nevidíme úplně do detailu, kolují tu články o tom, jak některé děti nemají vodu ani ve škole. I proto jsem se spojil s místním konzulátem pro ČR, který tu zároveň podniká, a poprosil ho o komentář k aktuální situaci.
Za celý rok 2022 navštívilo Srí Lanku zhruba 750 000 turistů – pro srovnání vezměme například únor 2020 (tedy doba před pandemií covidu-19), kdy zemi navštívilo přes 200 000 turistů. Turismus zde měl přibližně 13% podíl na HDP. Místní si tak turistů nesmírně váží a dělají vše proto, aby se turismus na Srí Lance dostal do čísel v době před koronavirem.
Na svém blogu popisuji detailněji naše cestování po Srí Lance. Má to celkem 3 části, kde rozebírám všechny naše cesty. V nejbližších dnech plánuji článek, který shrne náš itinerář a podrobněji rozebere nějaké základní informace o cenách a životě místních.
Má smysl vyrazit na Srí Lanku?
Určitě ano. Ceny jsou příznivé a oproti předchozím rokům si užijete ta nejkrásnější místa bez front a přívalu turistů. Tedy do té doby, než se to zase rozběhne naplno. Navíc svým pobytem alespoň trochu nakopnete místní ekonomiku. A to se počítá.
André Kohout