fb pixel
Vyhledávání

Inflace v Česku šokuje, může se letos vyřítit až k sedmiprocentní úrovni. Brzy přijde „Fialova drahota“

Zdroj: profimedia.cz

Podle zářijového komentáře od Lukáše Kovandy to s inflací v Česku nevypadá příliš dobře. Z údajů ČSÚ totiž vyplývá, že inflace vystřelí až k sedmiprocentní úrovni. Pokud se k vládě dostane příští premiér Petr Fiala, je dost pravděpodobné, že opozice bude ze zdražování vinit právě jeho. Pravda je však taková, že se jedná o inflaci ze zahraničí, kterou můžeme v Česku jen těžko ovlivnit.

redakce G.cz 11.10.2021, 10:07

Inflace v Česku letí vzhůru nad prakticky všechna očekávání, která přitom vůbec nebyla malá. V září vykázala v meziročním vyjádření hodnotu 4,9 procenta, nejvíce do října 2018. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 4,6 procenta. Česká národní banka pak ve stále aktuální prognóze předpokládala pro září inflaci jen 3,2 procenta. Koruna v reakci na zveřejnění údajů o inflaci znatelně posiluje, neboť se zvyšuje pravděpodobnost ještě přísnějšího utahování měnových šroubů České národní banky, tedy růstu základních úrokových sazeb.

Zářijový cenový šok způsobilo kromě jiného více než pětinové zdražení pohonných hmot, které odráží vzestup cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty zdražují nadále. V těchto dnech vzrostla cena benzínu Natural 95 poprvé od roku 2014 nad úroveň 35 korun za litr. Přitom další cenový úder, jemuž budou domácnosti čelit, teprve přijde. Je jím zdražování hlavně cen elektřiny a plynu. To se odehraje zejména od listopadu letošního roku do ledna 2022. Lze předpokládat, že i velcí dodavatelé zdraží elektřinu a plyn pro domácnosti o nějakých 25 až 30 procent.

Cena plynu a ropy se na světových trzích vyvíjí zpravidla v jakémsi tandemu. V září ještě cena plynu a elektřiny pro domácnosti meziročně klesala, takže dramatický nárůst přijde v posledních měsících letošního roku.

V září ovšem citelně zdražovaly automobily včetně ojetin, a to kvůli mezinárodní přepravní krizi a „čipovému hladomoru“. Dále výrazně rostly ceny bydlení, které zvyšují růst cen stavebnin, plynoucí rovněž z mezinárodní přepravní a výrobní krize, a také růst cen nemovitostí jako takových. Zdražovaly ovšem také oděvy, obuv, alkohol, mnohé potraviny včetně zeleniny a mléka a již „tradičně“, kvůli letošnímu dalšímu zvýšení spotřební daně, tabák.

Nemovitosti zdražuje omezená výstavba uplynulých let a donedávna extrémně uvolněná měnová politika ČNB, jež notně zlevnila hypotéky.

V posledních měsících letošního roku bude tempo inflace kulminovat, neboť v příštím roce zmírní. Letos koncem roku ovšem může atakovat úroveň šesti procent, nelze vyloučit vzestup až k sedmiprocentní úrovni. Jestliže v té době bude vládnout již nová vláda, zřejmě pod vedením premiéra Petra Fialy, opozice získá do ruky mocnou kartu – bude moci vládu účinně kritizovat, s poukazem třeba na „Fialovu drahotu“, přestože valná většina letošní inflace je, byla a bude „dovážená“.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články