Jeden z nejhlasitějších kritiků plánu na umístění amerického radaru v Brdech Matěj Stropnický se uchází o hlasy komunistických voličů. Otevřeně to přiznal v rozhovoru pro iDnes a svědčí o tom i jeho prohlášení, že za prezidenta volil Zemana, a že za migrační vlny může Západ, který zničil některé země, pročež čelíme migraci. Tyto jeho postoje je dobré znát.
„Největší podíl běženců do Evropy přichází ze Sýrie. Tu Západ zničil jak? Aha, nijak. Tam diktátora drží a i civilisty systematicky bombarduje Rusko. Ale o tom šéf Strany Zelených (SZ) mlčí, nehodí se to do příběhu 'zlý Západ',“ poznamenává k tomu trefně Jakub Janda z Iniciativy pro evropské hodnoty.
Pozoruhodné jsou i prezidentské preference Matěje S., k nimž se svým přiznáním veřejně přihlásil. Ve vztahu k proklamovaným hodnotám Zelených vyvolávají v krajním případě i následující 3 otázky:
Podpoří Zelení výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe?
Prohlášení nového předsedy Zelených Matěje Stropnického, že v prezidentských volbách dal hlas Miloši Zemanovi, musí překvapit každého voliče, který stále ještě věří tomu, že SZ jde o zlepšování životního prostředí.
Stropnický volil za prezidenta člověka, jehož velkým snem je megalomanský projekt, který je učiněným zhmotněním komunistického budovatelského hesla Poručíme větru, dešti. Zplavnění řek v daném rozsahu by podle komise Akademie věd pro životní prostředí představovalo jeden z největších zásahů člověka do fungování zbytků relativně přirozených ekosystémů ČR a střední Evropy. Zvláštní? Rozporuplně? Nikoliv, jen v danou chvíli účelné - Zeman se hodil k vyšachování kandidáta, jehož preferovali Stropnického partajní soupeři.
Podpoří Zelení prolomení těžebních limitů?
Pokud to Zemanův volič Matěj Stropnický neodhadl v době prezidentských voleb, pak je s podivem, že se při kritice „svého“ prezidenta nezmínil o jeho podpoře prolomení územních limitů těžby uhlí.
Na druhou stranu, v otázce energetiky mají guláš snad všichni Zelení. Případný jejich sklon podpořit těžaře konec konců nepřímo vyplývá už z jejich programového odporu k jaderné energetice.
Podpoří Strana Zelených prokremelskou rétoriku Hradu?
Matěje Stropnického Zeman podle jeho slov zklamal postojem k uprchlíkům. Svou setrvalou podporou putinovského režimu ale Zeman Stropnického zjevně nezklamal. Soudně usvědčený lhář Miloš Zeman dostál své neslavné pověsti i v úřadě prezidenta, z něhož neúnavně papouškuje verze Kremlu o dění na Ukrajině. Například o ruském záboru ukrajinského poloostrova Krym Zeman – stejně jako Putinova administrativa – tvrdil, že se na ni nepodíleli ruští vojáci. Co na tom, že Putin členy svých speciálních jednotek oficiálně vyznamenal? Co na tom, že 27. únor – tedy den, kdy skupina ozbrojených příslušníků ruských speciálních jednotek obsadila krymský parlament i budovu vlády a vyvěsila nad nimi ruské vlajky – Putin vyhlásil Dnem sil speciálních operací?
Pro Matěje S. zkrátka nejsou lži prokremelského Zemana až tak důležité, když jde o to oslabit relativně demokraticky smýšlející vnitrostranické soupeře. Bude zajímavé sledovat, co dalšího při obhajování své pozice bude ochoten přehlížet.
Nevolitelná strana
Bývaly časy, kdy Zelení představovali určitou zdánlivou alternativu pro voliče zklamané korupčními skandály ostatních stran. Nyní je jejím šéfem bývalý asistent Olgy Zubové, která v roce 2009 pomohla levicové opozici shodit vládu během českého předsednictví v EU a následně se pokusila rozložit i Zelené.
Po prohlášení Matěje Stropnického o tom, že „není a nechce být středovým politikem a že Zelení jsou radikální strana,“ nezbude, než nad korupčními skandály umírněných stran zavírat oči a s ucpaným nosem je volit dál.
A tady si přečtěte, jak se Miloš Zeman stal soudně usvědčeným lhářem.