fb pixel
Vyhledávání

Jaká výška je při pádu do vody smrtelná?

Když člověk leze po skalách, čas od času spadne. Pokud nemá odpovídají jištění, občas se zabije. Možná vás napadlo, že by to vyřešilo lezení po skalách nad mořem. Vždyť co může být při pádu měkčího než voda? Jenže to je bohužel omyl.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 28.4.2014, 11:19

Na Youtube jsme našli děsivé video, zachycující výstup dvou ruských borců Vadima Makhorova a Vitalije Raskalova na rozestavěný čínský mrakodrap Shangai Tower:

Na druhou nejvyšší budovu vylezli 650 metrů bez jakéhokoli jištění. Kdyby spadli, zabili by se dokonce i v případě, že by se zřítili do vody. Průměrný člověk totiž při pádu dosáhne maximální rychlosti 190 km/h a pak už je v podstatě jedno, jestli dopadne do vody nebo na beton. Rychlost pádu závisí samozřejmě hlavně na výšce. Při dopadu na vodní hladinu je přitom kritickou "hranicí smrti" asi 25 m. Ledaže byste snad skákali do vařící vody. Při prudkém varu totiž vznikají bubliny, které snižují hustotu vody, a ta je pak při dopadu "měkčí". Záleží ale i na tom, jak přesně do vody dopadnete. Kdo to umí a ví, jak se "trefit" na hladinu, tomu se nic nestane ani při skoku z o něco větší výšky. Příkladem je třeba soutěž Red Bull Cliff Diving, při které se skáče z výšky 27 metrů. "Placák" by přitom byl ve výsledné rychlosti vražedný, ale závodníkům se nic nestane. Zabít se ale můžete i při skoku z mnohem menší výšky. Stačí, aby pod hladinu nebylo vidět, a o něco si zlomíte vaz. A nebo si "jen" poškodíte míchu a bude z vás ochrnutý kvadruplegik na vozíčku. "Skokani" tvoří mezi českými vozíčkáři asi polovinu. Někteří z nich se věnují asi nejdrsnějšímu a nejakčnějšímu sportu pro postižené – rugby na vozíčku.

Podívejte se na www.praguerobotw, www.sittingeagles.cz a taky na neuvěřitelné ukázky z filmu Murderball:

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články