Snímek vznikal dva roky
"Pořídili jsme první snímek černé díry," pochlubil se Sheperd S. Doeleman, projektový ředitel projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT). A právě EHT za tímto skvělým objevem stojí.
Tisková konference, na níž byla fotka supermasivní černé díry ukázána, probíhala současně na pěti místech světa a v Evropě padl šťastný los na Brusel. Z černo-oranžové mazanice, která se objevila na snímku, toho nejde moc vyčíst. Je tam však patrný jasný světelný kruh, který tvoří světlo zahnuté silnou gravitací kolem černé díry. Einsteinova Teorie relativity tento jev předpověděla už dávno, ale teprve teď se lidstvu podařilo tento fascinující horizont událostí zachytit.
Nad technickou stránkou vzniku tohoto unikátního snímku zůstává rozum stát. Propojením devíti radioteleskopů na několika kontinentech vznikl virtuální teleskop s pomyslnou anténou téměř tak velkou jako planeta Země, se kterým se v dubnu 2017 vědci pokusili nasnímat vnější okraj superhmotné černé díry. Ředitel projektu Doeleman záměr přirovnal ke snaze vyfotografovat ze Země pomeranč, který by astronaut položil na povrch Měsíce. Prostě žádná sranda! Není tedy divu, že ačkoliv měl projekt všechna potřebná data už v roce 2017, ke vzniku snímku došlo teprve až po jejich složitém seřazení teď.
Všechny zajímavosti o unikátním snímku černé díry najdete zde:
A tady čtěte, které britské sitcomy bychom vyhlásili za nejlepší seriál místo Hotýlku!