fb pixel
Vyhledávání

James Stewart a rodinný typ? Než se hollywoodský správňák usadil, spustil se s vdanou Marlene Dietrich

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ačkoliv Hollywood stále produkuje hvězdně obsazené velkofilmy, ta doba, ta zlatá éra, z níž pocházejí dodnes uznávané prototypy sexsymbolů a filmových div a elegánů, už dávno minula. V článku Hvězdy starého Hollywoodu si připomínáme ta nejzářivější jména. Po hvězdě Jihu proti Severu a lamači ženských srdcí Clarku Gableovi bude řeč o představiteli idealistických snílků Jamesi „Jimmym“ Stewartovi.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.10.2020, 12:30

Svatý Jimmy Stewart

Traduje se, že jeden čas se v Hollywoodu s nadsázkou říkalo „What Would Jimmy Do?“ jako parafráze slavného „What Would Jesus Do?“ s odkazem na Jamese zvaného Jimmyho Stewarta. „Nejuniverzálnější herec americké kinematografie“ hrál často správňáky, naivní snílky, v soukromí byla ale jeho morálka diskutabilní. Udělal nemanželské dítě tehdy vdané Marlene Dietrich a než se po čtyřicítce usadil, střídal své herecké kolegyně jako ponožky.

Jeho milostný život, pokud je známo, přitom začal podobně idealisticky, jak idealističtí byli jeho typičtí hrdinové. Ještě na univerzitě se v hereckém kroužku seznámil s Margaret Sullavan. Okamžitě propadl jejímu kouzlu a pozval ji na schůzku, ona ale hned po prvním rande věděla, že jejich vztah bude pouze přátelský. Stewart miloval Sullavan roky, ona ho ale brala spíš jako mladšího bratra, měla vůči němu prý až mateřsky ochranitelské pudy. Když se Stewart dostal do Hollywoodu, Sullavan již byla zavedenou herečkou, a tak se stala jakousi jeho průvodkyní a mentorkou. Ona ho naučila většinu věcí, z nichž postupně vytvořil svůj osobní herecký styl. Potkali se spolu ve čtyřech filmech.

Po čase ale i Stewart pochopil, že jeho láska k dlouholeté přítelkyni je marná. Zřejmě ho to ale velmi poznamenalo, protože se oženil až v jednačtyřiceti a do té doby nebyl zrovna vzorem dokonalého partnera. Americká bulvární novinářka Hedda Hopper jej v jednom ze svých sloupků nazvala „Velkým americkým starým mládencem“. Stewart prožil krátké románky s řadou svých hereckých kolegyň. Chvíli chodil s Ginger Rogers, s Normou Shearer vydržel šest týdnů. Poté chodil s Lorettou Young, která se chtěla vdávat, což Stewart odmítl. A protože druhý muž, s nímž se herečka vídala, se vyslovil, dala přednost jemu. Přeci jen se ale zasnoubil, a to dvakrát. Poprvé s Olivií de Havilland, která mu ale dala košem, když seznala, že její milý přeci jen není připraven na poklidný rodinný život. Podruhé se zpěvačkou Dinah Shore, s níž se téměř oženil v Las Vegas, ale den před svatbou jí v panice utekl od oltáře.

Jeho asi největším „prohřeškem proti dobrým mravům“ byl vztah s tehdy vdanou Marlene Dietrich, která podle některých zdrojů se Stewartem dokonce otěhotněla a šla na potrat. On se s ní potom rozešel a německou ikonu to prý tolik ranilo, že už o něm nikdy nepromluvila a ve svých memoárech se o něm zmínila jen v několika málo větách, kde jej označila za „bezvýznamný románek“.

Jak se ukázalo v roce 1949, Jimmy Stewart ale možná jen zkrátka a dobře hledal „tu pravou“. Objevil ji v Glorii McLean, kterou poprvé poznal na večírku, kde se hrozně opil a choval se jako pitomec, takže ho Glorie absolutně ignorovala. Asi po roce se ale oba náhodou setkali znovu na večeři u Garyho Coopera. Krátce poté si spolu vyrazili a zrodila se láska. Vzali se v srpnu 1949, měli spolu čtyři děti a zůstali spolu až do Gloriiny smrti v roce 1994. Stewart svou ženu přežil o tři roky.

James Stewart proslul jako „nejuniverzálnější herec americké kinematografie“, ačkoliv nikdy neabsolvoval jedinou hodinu herectví. Stewart byl vystudovaný architekt, pro kterého bylo hraní dlouho jen koníčkem. Tento koníček si osvojil jako dítě skrze školní divadelní kroužek. Zároveň miloval hru na akordeon, kterou na večírcích bavil své přátele. Spolužák z architektury, Joshua Logan, Stewartovi nabídl, jestli nechce hudebně doprovázet divadelní show, v níž Joshua hrál. Stewart kývl a udělal tak první krok ke svému působení na Broadwayi. Na jedné herecké párty se seznámil s Henrym Fondou. Nejen, že se z nich stali celoživotní kamarádi, Fonda Stewarta protlačil i do Hollywoodu. Jeho obličej dokázal zahrát vnitřní souboj, šílenství, ale i klid a naivitu. Byl tak akorát pohledný, tak akorát výrazný.

Ztvárnil desítky různorodých rolí. Slavné jsou ty, které odehrál u Hitchcocka, a sice na kolečkové křeslo upoutaný voyeur v Okně do dvora, otec pátrající po svém dítěti v Muži, který věděl příliš mnoho a především detektiv ve strhujícím Vertigu. Celkem pětkrát byl nominován na Oscara, a to za výkony ve filmech Pan Smith přichází, Příběhu z Filadelfie, kde hrál po boku Katharine Hepburn, v legendárním vánočním snímku Život je krásný, v Harveym a v Anatomii vraždy. Za Příběh z Filadelfie sošku i dostal a roku 1985 mu byl udělen i čestný Oscar.

Podobné články

Doporučujeme

Další články