Výsledná jednání po krajských volbách
I když jednání o krajských koalicích včera skončily, jasno stále nemají například v Karlovarském kraji. Naproti tomu v jiných krajích už se chystají k podepsání koaličních dohod a mnohdy vznikají uskupení, která by na parlamentní úrovni nikdy neprošla. Jenže krajské a komunální volby nejsou volby do Poslanecké sněmovny, takže se strany zkrátka musí dohodnout s kdekým a polevit ve svých ideálech, které hlásají jejich lídři na sociálních sítích a v Otázkách Václava Moravce. Pojďme se podívat na to, jak vypadá situace v jednotlivých krajích.
Ústecký kraj se dohodl rychle
V rámci Ústeckého kraje se například podařilo ve volbách zvítězit hnutí ANO, které vytvořilo koalici s ODS a Spojenci pro kraj. Výsledná koalice bude na zastupitelstvu disponovat 29 hlasy z celých 55. Hejtmanem se zde stane Jan Schiller (ANO). Vystřídají tak „strašidelnou“ koalici KSČM, ČSSD a SPD-SPO.
V Karlovarském kraji to drhne
Zatímco ve většině krajů už je v podstatě ruka v rukávě, tak v tom Karlovarském tomu tak není. I když zde vyhrálo hnutí ANO, tak koalici zde mají možnost vytvořit i Piráti se STANEM a částí hnutí Volby pro kraj. O všem rozhodne hnutí Místní a následně se ukáže, jak bude výsledná koalice dál postupovat, a kdo se stane příštím hejtmanem. Tím dosavadním stále ještě je Petr Kubis z ANO.
Plzeňsko chce vyřadit Babiše ze hry
V Plzeňském kraji s velkou pravděpodobností vznikne koalice ve složení ODS s podporou TOP 09 a STAN + Piráti. Těm se podařilo získat potřebný počet mandátů, aby z jednání o koalici vyšachovali vítězné ANO, které ve volbách sice získalo 12 křesel, jenže s ním nikdo nechce jednat. Nicméně rozhodnuto ještě není, takže se situace může změnit.
Jermanová z kola ven
Středočeský kraj zřejmě už nadále nehodlal trpět úlety dosavadní hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, která za sebou měla mnoho kauz a afér, a které hnutí ANO nedělaly dobré jméno. A tak jí to voliči dali najevo i ve volbách jejich hlasy umožnily vzniknout koalici STANu, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj. Jermanovou navíc vystřídá Petra Pecková (STAN). Zajímavou zprávou je, že se do zastupitelstva v kraji nedostalo ČSSD, SPD ani KSČM.
I Pardubický kraj bez ANO
V tomto kraji bude vládnou opozice. Konkrétně se jedná o ODS s TOP 09, 3PK neboli Pro prosperující Pardubický kraj, KPK aka Koalici pro Pardubický kraj a hnutí STAN. Podobně jako v Libereckém kraji zde bude vládnout stejný hejtman už potřetí za sebou. Tím je Martin Netolický (3PK).
Na jihu Čech přijde ČSSD o hejtmanku
Jihočeský kraj vytvoří koalici ve složení ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 a hnutí Jihočeši. K podpisu koaliční smlouvy má dojít tento nebo příští týden, nicméně hejtmanem by měl být Martin Kuba (ODS). Hnutí ANO sice získalo stejný počet kandidátů jako v minulých volbách, nicméně jejich potenciální partneři nezískali dostatečný počet mandátů, takže vedení kraje zůstane v roli opozičních stran. ČSSD v těchto volbách ztratilo 9 mandátů oproti roku 2016.
Jihomoravský kraj čekají změny
Zatímco po minulých volbách v Jihomoravském kraji vládlo hnutí ANO společně s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno, tak středeční podpis koaliční smlouvy potvrdil, že v roce 2020 bude kraj ve vedení opozice. Díky spojení KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravy. Novým hejtmanem v kraji se stane lidovec Jan Grolich, který nahradí Bohumila Šimka z Babišova hnutí.
Olomoucký kraj bez ANO
I v Olomouckém kraji proběhne střídání stráží. Vládnout zde totiž bude koalice ve složení Piráti, STAN, ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj. Hejtmanem se stane lídr volební koalice Piráti a STAN Josef Suchánek, který pracuje jako ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. V Olomouckém kraji sice zvítězilo ANO, jenže ani zde nemá žádný koaliční potenciál, takže zůstane společně s SPD v opozici.
Moravskoslezský kraj bude mít stejného hejtmana
V Moravskoslezském kraji se dohodlo hnutí ANO společně s ODS+TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD de facto okamžitě, co se zavřely volební místnosti. Hejtmanem se podruhé stane Ivo Vondrák (ANO) a dohoda proběhla poměrně rychle a hladce. Naproti tomu v opozici se objeví SPD, Piráti a Komunisté. V tomto kraji se do zastupitelstva dostalo hned 7 politických subjektů.
Liberecký kraj opět s Půtou
Zatímco ve většině krajů se vedení krajů vystřídalo, tak v tom Libereckém zůstane vše při starém už třetí období po sobě. Koalice v podobě Starostové pro Liberecký kraj (SLK), Piráti a ODS si za svého hejtmana zvolila Martina Půtu (SLK), který kraj opět povede. Starostové pro Liberecký hraj ve volbách získali skoro 39 %.
I Královéhradecký kraj bude opoziční
I v rámci tohoto kraje se dohodly opoziční strany. Koalici vytvoří ODS, STAN a Východočeši, kteří budou vládnout s TOP 09, Piráty a KDU-ČSL. Hejtmanem se podle všeho stane Martin Červíček (ODS). To znamená, že ČSSD půjde po dlouhých 3 volebních obdobích do opozice. I v tomto kraji sociální demokraté velmi oslabili oproti předchozím obdobím.
Vysočina bude mít hejtmana z ODS
Koaliční spolupráce na Vysočině proběhne také bez hnutí ANO, které zde volby vyhrálo. Na Vysočině se dohodla ODS a Starostové pro občany společně s Piráty, lidovci, ČSSD a Starosty pro Vysočinu. Hejtmanem se stane Vítězslav Schrek (ODS).
Zlínský kraj s menšími změnami
Hnutí ANO dokázalo urvat svůj kus koláče ve Zlínském kraji, kde se dohodlo na koalici s Piráty, ODS a ČSSD. Koaliční dohoda bude podepsána už tento pátek a hejtmanem se stane Radim Holiš (ANO). Oproti minulým volbám se tak vedení kraje příliš nezmění. Zajímavé ale je, že například KSČM se do zastupitelstva nedostala vůbec.
Letošní krajské volby ukázaly, že lidé jsou nespokojeni se současným stavem vlády, která nezvládá krizi v souvislosti s koronavirem. Navíc se ukázalo, že i když hnutí ANO Andreje Babiše neoslabilo, tak oba jeho koaliční partneři bezesporu ano, což z něj dělá slabšího soupeře pro současnou opozici, která se dokáže v těžkých chvílích spojit.