fb pixel
Vyhledávání

Je Pomáda šovinistická a rasistická? Spíš dokazuje, že se internet dokáže hádat o všem

Zdroj: 1978 Paramount Pictures

Na anglicky mluvícím internetu se ostřelují dvě velice malé, ale o to otravnější skupiny lidí. Jedni, kteří tvrdí, že je kultovní muzikál „problematický“, a druzí, kteří tvrdí, že by jim ufňukaní liberálové neměli sahat na oblíbené věci. Oba tábory mají tak trochu pravdu, ale to neznamená, že by všichni zapojení do konverzace neměli hořet v nejhlubších hlubinách pekla.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.1.2021, 13:33

Pomáda na Vánoce

Různé země mají různé vánočně televizní tradice. V Česku se hrají Pelíšky, až podezřelé množství zemí pouští české Tři oříšky pro Popelku a Britové sledují 26. prosince Pomádu. Protože tradice jsou stupidní a nesmyslné, ale to neznamená, že nemohou být legranda. Protože to ale tentokrát byly Vánoce 2020, nešlo si užít nic bez toho, aby z toho nebyla důležitá sociálně kulturní „debata“.

Víte, když normální člověk sleduje o Vánocích filmy pro pamětníky a vidí třeba Kristiána, jak drží Adinu Mandlovou v objetí, na každé její „Pusťte mě, chci odejít!“ reaguje slovy: „Nepustím!“ a na „Budu křičet!“ odvětí „Nebudete.“ ...tak normální člověk si u toho řekne: „Vouhouho, to už by dneska neproskočilo. Posunuli jsme se za těch osmdesát let.“

Jenomže na Twitteru normální lidé nejsou. A když jsou, tak jedině překřičeni.

A co dál? A co dál?

Takže tu máme spor o muzikál Pomáda živený levičáckými i pravičáckými servery, které loví prokliky. A my mimochodem píšeme o absurditě sporu a ne o té věci jako takové, takže jsme minimálně o stupeň lepší. Fakt, takhle to funguje.

Na jednu stranu mají mileniálské vločky pravdu, že spousta narážek v muzikálu je z dnešního pohledu minimálně nevhodná. Danny se na Sandy aspoň ve dvou případech podivně tlačí, nebohá Rizzo není z nějakého důvodu vnímána jako nejvíc cool postava filmu, ale naopak ji spolužáci shamují za to, jak má ráda chlapce… a je to vážně neuvěřitelně bílý film bez špetky diverzity. Na druhou stranu se asi shodneme, že by bylo trochu stupidní touhle optikou hodnotit muzikál ze sedmdesátých let.

Muzikál, který se mimochodem odehrává v padesátých letech a na střední škole. Na to se snadno zapomíná, protože všichni středoškoláci v Pomádě vypadají na pětatřicet. Pravděpodobně proto, že se vrátili z Vietnamu nebo tak něco.

Druhá strana barikády zase hysterčí tak, že máte pocit, jako by se jim měl do bytu ironicky vloupat mladý městský liberál a osobně jim vymazat Summer Night ze Spotify. Twitteroví konzervativci by si mohli uvědomit, že když si někdo uleví na internetu, neznamená to automaticky cenzuru. Znamená to jen, že někdo řekl názor, se kterým nemusí souhlasit. Tečka, konec, všechno.

Ale tohle dělají sociální sítě lidem. Nepochybujeme, že se podobná debata rozjede i v komentářích pod článkem. Nějak se ale nemůžeme zbavit pocitu, že kdyby se dva zástupci obou táborů potkali osobně, dokázali by se bavit normálně. Někde na pláži, třeba. Znáte to, letní láska je nečekaná.

Šu da bap, šu da bap...

Podobné články

Doporučujeme

Další články