Zadlužené Rusko
Světově významná ratingová agentura Moody’s v noci na dnešek středoevropského času potvrdila, že se Rusko ocitlo v platební neschopnosti – tedy v bankrotu – vůči svým zahraničním věřitelům. Rusko se v platební neschopnosti ocitlo už včera, ta však nebyla oficiálně vyhlášena. Nyní ji tedy oficiálně vyhlásila právě zmíněná ratingová agentura Moody’s.
Moody’s patří mezi trojici světově významných ratingových agentur, takže její stanovisko má z hlediska mezinárodních finančních trhů značnou váhu. Dokonce takovou, že jej lze ztotožnit s oficiálním, všeobecně přijímaným verdiktem.
Rusko tedy poprvé za více než 104 let zbankrotovalo na svůj zahraniční dluh. Jedná se ovšem o bankrot technického rázu, protože Rusko má peníze i ochotu dlužné částky nadále řádně hradit. Neumožňují mu to však západní sankce.
Západ se sankcemi snaží Rusko vytrestat za invazi na Ukrajinu. Západní činitelé situaci často interpretují tak, že se Rusko samo rozhodlo dluhy neplatit. Tím, že dále válčí na Ukrajině. Pokud by válku na Ukrajině nerozpoutalo, případně se z ní od té doby stáhlo či podniklo jiné zásadní a věrohodné kroky k dosažení míru, Západ by mu možnost hradit dluh neblokoval.
Ve složité situaci se ocitají také zahraniční věřitelé Ruska. Ti kvůli blokaci nemají své peníze řádně a včas na účtech. Navíc se to bude opakovat, Rusko se z bankrotového stavu jen tak nevymaní. Věřitelé tudíž musí zvažovat, jak se k penězům dostat.
Je však možné, že někteří z věřitelů Ruska budou vyčkávat. S vírou, že válka skončí, situace se urovná a Rusko opět začne své závazky plnit. Tuto víru zřejmě upevní to, že Rusko – jak je řečeno – má peníze i ochotu splátky uskutečňovat, jenom tak z důvodu sankcí činit nemůže.
Někteří věřitelé Ruska ale vyčkávat nehodlají. Navrhují, aby jejich neuhrazené pohledávky vůči Rusku byly uspokojeny z peněz získaných prodejem majetku, jenž byl zmrazen ruským oligarchům, jako jsou přímořské vily, další luxusní sídla, vrcholná umělecká díla nebo jachty. Alternativou je podle nich uhrazení pohledávek z rezerv ruské centrální banky, které byly v objemu několika stovek miliardy dolarů zmrazeny letos krátce po zahájení invaze na Ukrajinu.