fb pixel
Vyhledávání

Jednotka 731: Příběh tajné japonské jednotky, která dělala pokusy na lidech během války

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jste uvězněni v chladné, stísněné cele. Už několik dní vám nedali najíst a napít jste dostali naposledy včera. Nedávno vám vaši věznitelé prudce zmrazili a pak rozmrazili ruce a nohy, aby mohli sledovat, jak se na nich šíří gangréna. Dveře se otevřou a strážní přivedou dalšího vězně, který je ve stejně zbídačeném stavu jako vy a navíc trpí pokročilou syfilidou. Strážní vám přikážou, abyste spolu měli pohlavní styk s cílem těhotenství. Pokud neuposlechnete, oba vás zastřelí. To je jen další běžný den v zařízení 731.

Martin Miko
Martin Miko 17.7.2024, 11:36

Horší než Mengele

Japonská císařská armáda patřila k nejděsivějším organizacím, které kdy na světě působily. Skládala se z milionů lidí plných sebevražedného odhodlání, kruté nadřazenosti a chladné vypočítavosti.

Když se země vycházejícího slunce v devatenáctém století probudila do moderního světa, Japonci rychle pochopili, že mají jen několik desetiletí na to, aby dohnali největší světové mocnosti. Jinak by se v konkurenčním koloniálním prostředí stali provincií nějakého mocnějšího geopolitického hráče. Tento cíl ovlivnil všechno – školství, průmysl, diplomacii i vojenství. Během půl století se Japonsko proměnilo ze středověkého státu na moderní světovou velmoc.

Císařství začalo získávat kolonie, krást cizí zdroje a zahájilo další válku s Čínou. Na špičce všech těchto operací stály imperiální jednotky japonské armády. Byly vycvičeny nejlepšími německými důstojníky a vybaveny nejmodernějšími americkými zbraněmi, s cílem vytvořit impérium podobné britskému. Japonsko nechtělo být jen zemí vycházejícího slunce, ale zemí, nad kterou slunce nezapadá.

Tato agresivní politika nakonec vedla k válce se Spojenými státy a k zuřivému nacionalistickému fanatismu, který nedovoloval kapitulaci. Tento postoj nakonec vedl k Hirošimě a Nagasaki. Japonsko se nevzdávalo, japonská císařská armáda se nevzdávala a její členové byli ochotni udělat cokoliv, aby vyhráli. Američané se Japonců děsili, protože Japonci často tiše přicházeli v noci z džungle, masakrovali všechny v bunkru a poslednímu přeživšímu uřízli genitálie, které mu pak nacpali do úst a nechali ho vykrvácet. Číňané, kteří s Japonskem bojovali od poloviny třicátých let, se jich také obávali, protože Japonci byli na dobytém území krutí. V čínském městě Nanking japonská armáda zabila stovky tisíc lidí a každou noc bylo hlášeno až tisíc případů znásilnění. Proto se této události často říká „znásilnění“ Nankingu.

Pro zajímavost, poslední voják japonské císařské armády, která byla rozpuštěna v roce 1945, se vzdal až v roce 1974. Jeho starý velitel musel přijet na Filipíny a osobně ho zprostit služby. Důstojník Hiro Onoda totiž ve filipínské džungli až do sedmdesátých let zabíjel anglicky mluvící turisty. Teď si představte, že všechny tyto aspekty – krutost, zlobu, efektivitu, odhodlání, sexuální frustraci, rasismus a zoufalou potřebu vítězství – vrhnete do výzkumu biologických zbraní a pokusů na lidech. A získáte jednotku 731.

Jak bylo zmíněno, Japonsko válčilo s Čínou již od třicátých let. Vzhledem k tomu, že Čína nebyla jednotná, japonské jednotky procházely jakýmkoli odporem jako horký bajonet civilistou. Nakonec si Japonsko zřídilo na východě Číny loutkový stát nazvaný Mandžusko. Zde vládla část japonské imperiální armády – Kuantungská armáda. Kuantungské velení vědělo, že ostatní velmoci experimentují s bojovými plyny a biologickými zbraněmi, a proto nutně potřebovali vlastní výzkum. Takže pod záštitou „Oddělení pro prevenci epidemií a čištění vody“ zřídili několik pracovišť s cílem vyvinout tyto zbraně. Po počátečních problémech a vzpourách vězňů se jim podařilo projekt rozjet.

Ve své největší slávě na konci třicátých let měl projekt až deset tisíc zaměstnanců a různá pracoviště byla rozmístěna po celém císařství. Jednotka 731 měla několik poboček, včetně jedné v Tokiu. Ale největší zařízení se nacházelo v Mandžusku, kde probíhaly hlavní testy.

Jednotka 731

V zařízení se na lidech testovaly všechny možné nemoci, které si dokážete představit. Zajatci byli vystaveni blechám infikovaným morem, zkoumali se případy gangrény, sexuálně přenosných chorob, jedovatých plynů, tuberkulózy, cholery, neštovic, tyfu a úplavice. Jednoduše řečeno, Japonci testovali vše, co se jim podařilo získat.

Metody byly kruté: lidi těmito nemocemi infikovali a sledovali, co se s nimi děje. Bez léků, bez pomoci, bez lékařského ošetření, bez anestetik. Nechali vás umírat na hroznou nemoc nebo vás nutili ji předat dalším vězňům. Japonští vědci měli zvláštní zájem o sexuálně přenosné choroby a jejich přenos z matky na dítě. Nutili tedy muže nakažené syfilidou, aby měli sex s cílem oplodnit ženy nebo je infikovali, když už byly těhotné. Poté zkoumali plody.

Říká se, že v celách se narodily desítky dětí, ale na konci války nebylo nalezeno žádné živé dítě. Jak už to bývá u japonských válečných zločinů, sexuální násilí bylo všudypřítomné. Vědci a strážní znásilňovali vězeňkyně neustále, dokonce i ty, které byly zmrzačené nebo umírající. Z výslechů po válce vyšlo najevo, že někteří zaměstnanci dokázali za jedinou noc znásilnit celou řadu vězeňkyň.

Kromě zmíněných experimentů s omrzlinami a hnilobou těla se prováděly pokusy i s ohněm, násilnými amputacemi a sledováním, jak rychle člověk vykrvácí z různých částí těla. Na lidech se testovaly i zbraně – palné zbraně, plamenomety a zejména biologické zbraně. Používaly se například porcelánové granáty naplněné jedovatým plynem nebo infikovaným hmyzem. V jednotce 731 nebyla žádná hranice pro fantazii, takže se testovalo všechno možné: jak dlouho člověk přežije, když pije určitou vodu, jak dlouho vydrží viset hlavou dolů, nebo za jak dlouho tlak v natlakované místnosti vytlačí oči z lebky.

Občas se "experimenty" prováděly bez jakéhokoli vědeckého základu, jen pro krutost samotnou. Například vpichování koňské moči do ledvin nebo přešívání končetin na jiné části těla. Mnoho zajatců zemřelo během vivisekcí, protože Japonci věřili, že čekání na přirozenou smrt by mohlo ovlivnit výsledky jejich výzkumů. Tyto "pitvy" se tedy prováděly zaživa, bez použití anestetik. Pokud oběť přežila počáteční fázi experimentů, byla podrobena dalším hrůzným pokusům, jako třeba odstranění žaludku a následné přišití trávicího ústrojí zpět, aby se zjistilo, jak si střeva poradí bez žaludku.

Jen v rámci jednotky 731 zemřelo více než tři tisíce lidí. Většinou to byli Číňané, ale mezi oběťmi byli i Mongolové, Korejci, Rusové a američtí zajatci. Výzkumníci chtěli získat výsledky pro všechny lidské typy, takže mučili zajatce různých ras, muže i ženy, dospělé, staré lidi a dokonce i děti a kojence.

Kromě jednotky 731 existovala i jiná zařízení, kde mnoho dalších lidí zahynulo. Odhaduje se, že výzkum biologických zbraní pomohl usmrtit dalších dvě stě tisíc lidí během bojů. Na rozdíl od svého německého protějšku v Osvětimi, japonský lékař a mikrobiolog, velitel jednotky 731 Širó Išii, využil své kruté experimenty k vytvoření skutečně nebezpečné biologické zbraně.

Koncem roku 1944 Širó dokončil svou biologickou zbraň a japonská armáda naplánovala biologické bombardování San Diega na polovinu září 1945. Nicméně, pouhý měsíc před plánovaným útokem shodili Američané atomovou bombu na Hirošimu a několik týdnů poté Japonsko kapitulovalo.

Někteří pracovníci jednotky 731 byli zajati Sověty, ale většina skončila v americkém zajetí. Americká armáda uzavřela dohodu – japonské biology osvobodili výměnou za jejich výzkumná data. Většina těchto lidí tak zůstala bez trestu a někteří se dokonce dostali na významné pozice ve farmaceutickém průmyslu a zdravotnictví poválečného Japonska.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_731

https://www.theguardian.com/world/2018/apr/17/japan-unit-731-imperial-army-second-world-war

https://www.pacificatrocities.org/human-experimentation.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články