1. Májka
Kdo neměl u trempského táboráku Májku, jako by nikdy netábořil! O vepřový krém se zasloužil roku 1965 podnik Biochema z Babic. V současné době ho vlastní firma Hamé, která o autorství výrobku dokonce několikrát vedla soudní spor.
2. Jesenka
Dětství bez Jesenky by nebylo to pravé sladké a bezstarostné. Sladkou zahuštěnou smetanu vyrábí Mlékárna Hlinsko už bezmála 50 let! Původně byly vyráběny jako přísady do kávy nebo čaje, ovšem dětem zachutnala i samotná nejlépe z tuby přímo do pusy. Z hlinské továrny pochází další oblíbené sladké mléčné výrobky, jako jsou zahuštěné mléko Salko a jeho kakaová varianta Pikao.
3. Granko
Jedinečný instantní kakaový nápoj vyrobil poprvé národní podnik Čokoládovny v závodě Soja Kolín v roce 1979. Na název nového nápoje byla dokonce vypsána zaměstnanecká soutěž, kterou vyhrálo právě Granko neboli spojení slov „granulované kakao“. V 80. letech přišly Čokoládovny dokonce s řadou nových příchutí (banán, jahoda, broskve a borůvka). V současnosti patří značka koncernu Nestlé a instantní kakao se podle dostupných údajů vyrábí v Maďarsku.
4. Horalky
Po obvodu máčené oplatky Horalky jsou ve výrobě už od roku 1956! Jsou sice jen o pár let mladší než podobné Tatranky (ty začaly s výrobou už roku 1945). Od rozpadu Československa se staly Horalky mezinárodní značkou. Vyrábí je slovenské Pečivárne Sereď i česká Opavia-LU.
5. Pribináček
Smetanový krém pro děti je slavný především díky filmu Ať žijí duchové! (1976), kde „pramen zdraví z Posázaví“ opěvovali herci Vlastimil Brodský a Lubomír Lipský. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se vyrábí od roku 1954. V současnosti Pribináček vyrábí francouzská společnost Bongrain.
6. Kofola
Prazáklad tohoto tmavého kolového nápoje je sirup Kofo, který vyvinul v roce 1960 Zdeněk Blažek. Původně dostal pojmenování Kofocola, ale kvůli možným problémům s ochrannou známkou jej přejmenoval na Kofolu. Sirup dodával národní podnik Zátka v Praze.
7. Majolka
Bez majolky není ten správný bramborový salát. Za produkcí první průmyslově vyráběné majonézy stojí roku 1957 národní podnik Pražské drůbežárenské závody. Ty v současnosti vlastní firma Boneco.
8. Míša
Tvarohový nanuk, který milovalo každé dítě, začala pod tímto názvem vyrábět mlékárna Laktos v Praze-Vysočanech v roce 1962. Ovšem až na přelomu 60. a 70. let dostal nanuk dnešní podobu. V současnosti patří značka Míša koncernu Unilever.
9. Vitacit
Dal se z něj dělat rozpustný nápoj s příchutí citrusů, ale děti ho mnohem raději jedly, neboť kysele chutnal a zbarvoval jazyk. Vyráběly ho od 70. let Zemědělské závody Kaznějov u Plzně a dnes značka patří firmě Wissa.
10. Pito
Myslelo se i na řidiče, a tak v roce 1975 začal národní podnik Jihočeské pivovary vařit první nealkoholické pivo. V budějovickém závodě Samson se tento nealkoholický nápoj vyrábí dodnes. Název výrobku vzešel opět ze soutěže a je složen z počáteční slabiky slova pivo a koncové slabiky slova auto.
11. Sunar
Nejrozšířenější mléčná výživa pro kojence, jejíž název vznikl spojením počátečních slabik slov „sušené národní“, se vyrábí od roku 1950. Od roku 2004 se vyrábí ve Velké Británii a značka patří švýcarské společnosti Hero.
12. Termix
Byl český a je stále tradičně český! Tvarohový dezert vyrábí mlékárna v Poděbradech nepřetržitě od roku 1976 v bezpočtu různých příchutí!
13. Bon Pari
Značka, která patří švýcarskému koncernu Nestlé, začala vyrábět své bonbony s ovocnými příchutěmi v roce 1978 v Čokoládovně Praha-Modřany. V 90. letech byla výroba přestěhována do továrny Sfinx v moravském Holešově.
14. Vinea
Nealkoholický sycený nápoj z bílých hroznů se zrodil v roce 1974 ve vinařském závodě ve slovenském Pezinku. Od roku 2008 patří značka skupině Kofola.
A tady si přečtěte smutný příběh krále spodního prádla Victoria´ Secret.