fb pixel
Vyhledávání

Jsem druhý nejslavnější hned po Ježíšovi, tvrdí Donald Trump

Zdroj: Twitter.com - 297_Aruba_Lover

Na volebním meetingu pro své voliče Donald Trump tvrdil, že o něm fanoušek prohlásil, že je nejslavnější člověk na světě. Trump to odmítl s tím, že nejslavnější je pochopitelně Ježíš Kristus. Americký prezident sází na konzervativní křesťany a umí s nimi.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.10.2020, 11:46

Ježíš je kámoš

Donald Trump má jednu velice slavnou knihu. Jmenuje se Art of the Deal, v češtině má trochu vykleštěný název Umění udělat dohodu, což… jasně značí, že to někdo překládal v době, kdy jsme ještě neměli tušení, jak moc Trump vykolejí v podstatě celý svět. Art of the Deal byla a je veleúspěšná kniha a americký prezident to moc dobře ví. Nicméně několikrát řekl na kameru: “Na Bibli nic nemá, Bible je nejlepší kniha na světě. Ani Art of the Deal není lepší.

Pokud jste viděli Trumpa mluvit alespoň dvakrát, musíte vědět, že to je maličko… nezvyklé. Pokora není zrovna něco, čím by byl současný americký prezident nějak extra slavný. Ale když přijde na otázky víry a náboženství, je vždycky. Naposledy to dokázal zase na volebním meetingu v Severní Karolíně. “Někdo mi tuhle říkal: Jste nejslavnější člověk na světě. Říkám mu: To nejsem. A on: Ale jste. Já říkám: Ne, nejsem. A on: Kdo teda je? Říkám: Ježíš Kristus,” odvyprávěl Trump svou nejnovější historku.

Jak říká slavný meme “vezmu si Věci, které se nikdy nestaly pět tisíc, pane Rosák”. Ale podstatné není, jestli taková konverzace reálně proběhla nebo ne, podstatný je aplaus, který dav ve městě Greenville Trumpovi za tuhle prupovídku dal. Donald Trump si moc dobře uvědomuje, že jeho nejtvrdší voličské jádro jsou bílí konzervativní křesťané z rurálnějších částí země.

V prostředí až fanaticky kapitalistických Spojených států, kde si televangelisté mohou dovolit rovnítko mezi peníze a boží přízeň, pak jen málo voličů dělá rozdíl mezi osobním úspěchem a morálkou. Trump je pro ně byznysman a téměř svatý muž. To, že dělá věci… řekněme nekřesťanského rázu, je buď lež, odpustitelná maličkost nebo něco, co řada lidí vidí v lajně se svým osobním vyznáním.

Svatý Donald vs. mor

V posledních dnech Donald Trump společně s Republikánskou stranou do kampaně pořádně šlápli. Staví si image člověka, který porazil koronavirus a to nejen v osobní, ale i společenské rovině. I v Greenville mluvil o tom, jak se cítí skvěle a zmínil, že jeho čtrnáctiletý syn Barron se nakazil taky, ale “byl nakažený asi dvě sekundy” dodal prezident.

Jedním z mnoha kontroverzních momentů kampaně postavené na covidu byla třeba televizní reklama, kde bez svého vědomí dr. Anthony Fauci mluví o tom, jak Bílý dům krizi skvěle zvládá. “Bylo to vytržené z kontextu a nefér,” řekl pro CNN Fauci, který za několik dekád své kariéry ve veřejné službě nikdy k volbám nepromlouval.

Na druhé straně barikády demokraté sází na opatrnější přístup. Mimo debaty, kde se dost dobře nedokáže udržet, hraje Joe Biden tichého ale sebevědomého vůdce a tak nějak doufá, že se Trump sám vycuká k smrti. Bidenovy meetingy jsou menší a méně bombastické, ale aspoň se tam dodržují epidemiologická opatření. A zatím to vypadá, že jim to vychází.

Na celonárodní úrovni vede v Biden v průzkumech o nějakých deset procentních bodů. Jak ale víme, v zemi “neomezené svobody” to nic moc neznamená. Důležité jsou “battleground states”, kde existuje nějaká možnost překlopení na jednu či druhou stranu a které mají větší množství volitelů, tedy silnější slovo při volbě. Tam už to totiž s Bidenovým vedení není tak slavné, v řadě z nich vede demokratický kandidát třeba jen o jeden procentní bod. Ale vede ve všech… kromě Texasu. Tam ztrácí o pět procent. Protože Texas.

Řada komentátorů tvrdí, že jim celá situace až nezdravě připomíná poslední volby, kdy Hillary Clinton taky vedla až do poslední chvíle v průzkumech. Tenkrát jazýček vah vychýlili z velké části taky takzvaní “skrytí Trumpovci”, tedy lidé, kteří se styděli přiznat, že budou pomerančového muže volit a nakonec mu ten hlas stejně hodili. Otázkou je, jestli se všichni vyoutovali, když se Trump dostal do Bílého domu. Je jich teď méně? Nebo více? Definitivní odpověď dostaneme až začátkem listopadu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články