Kásim Sulejmání, žijící mučedník
Na přelomu roku 2019 a 2020 napětí mezi Íránem a Spojenými státy stoupalo. Nejdřív došlo k malé potyčce, při které zemřel americký civilista, potom američané pomocí drona zabili pětadvacet členů šíitské milice, Iráčané s Íránci dělali bordel u US ambasády v Bagdádu… a nakonec si oranžový muž ve Washingtonu řekl, že už toho má dost a že končí tuhle šaškárnu po svém.
3. ledna v noci tedy bezpilotní letoun Spojených států udeřil nedaleko bagdádského letiště a vyhodil do povětří pancéřovaný vůz, ve kterém seděl generálmajor Kásim Sulejmání. Vojenský velitel byl zabit společně s dalšími devíti lidmi a Trump se tím šel chlubit na Twitter, protože… je to Trump.
Íránci pochopitelně tak nadšení nebyli, že je Američané opět vzali dronem. Ale co je dožralo nejvíc, to byl právě cíl. Sulejmání nebyl nějaký obyčejný lampasák, byl to národní hrdina. Celá léta velel speciálním íránským jednotkám Quds. To jsou zvláštní oddíly, které operují většinou tajně, v zahraničí a podléhají pouze Velkému Ájatolláhovi, duchovnímu a politickému vůdci národa. Za své zásluhy byl Sulejmání nazýván “žijícím mučedníkem”.
Ostruhy si získal v bojích proti Iráku, nakládal Islámskému státu a právě jeho jednotky Quds zajistily Íránu silnou pozici v Iráku poté, co odtamtud odtáhla americká armáda. Ostatně to je důvod, proč byl tu noc Sulejmání na bagdádském letišti.
Donald Trump
Podle všeho měli kvůli podpoře terorismu íránského velitele v merku i Bush a Obama, ale ani jeden si nechtěl Sulejmáního vzít na triko, protože se obávali íránské reakce. Trumpa nic z toho netrápilo. Však sám řadu měsíců pracoval na tom, aby zvrátil veškerý progres, který se Obamovi v Íránu podařil. Donaldovi se navíc blížil impeachment a potřeboval ukázat nějakou aktivitu, zásluhy a odvést pozornost.
Povedlo se mu to tak spektakulárně, že Íránci vypsali odměnu za jeho hlavu. Osmdesát milionů dolarů, tedy dolar za každého truchlícího, Írán má zhruba osmdesátimilionovou populaci. Ale protože Trump je Trump, oznámil na Twitteru, že má zaměřených dalších dvaapadesát cílů po celém Íránu. Za každého rukojmího z roku 1979, kdy Íránci v Teheránu zaútočili na americkou ambasádu.
Vypadalo to, že ozbrojený střet je neodvratný. A pak? Nic. Pak koronavirus a volby. Jak na tom bude s Íránem Joe Biden, to se teprve uvidí. Nicméně odměna za Trumpovu hlavu pořád platí.